حمله "ارتش سایبر ایرانی" به توییتر

حمله به سایت توییتر
Image caption مهاجمان این تصویر را جایگزین صفحه اصلی توییتر کردند

سایت توییتردر نخستین ساعات صبح امروز، ۲۷ آذر ماه، مورد حمله گروهی با عنوان "ارتش سایبر ایرانی" قرار گرفت.

توییتر، یک شبکه اجتماعی اینترنتی است که فضایی برای گذاشتن پیام های متنی در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

در طول مدت حمله، کسانی که به سایت توییتر مراجعه می کردند، به صفحه ای هدایت می شدند که در قسمت بالای آن، گروه حمله کننده خود را با عنوان Iranian Cyber Army یا ارتش سایبر ایرانی معرفی کرده بود.

در این صفحه تصویری از پرچمی سبز رنگ دیده می شود که روی آن عبارت "یا حسین" و در کنار آن بخشی از یک آیه قرآن دیده می شود.

در پایین صفحه نیز شعری نوشته شده که با این مصراع آغاز می شود: "اگر فرمان دهد رهبر بتازیم."

توییتر اعلام کرده حمله به سرورهای DNS این شرکت صورت گرفته است. سرورهای DNS مانند دفترچه تلفن عمل می کنند و کامپیوترهایی هستند که کاربران متقاضی یک آدرس اینترنتی خاص (مانند Twitter.com) را به کامپیوتری که سایت مورد تقاضا بر روی آن قرار دارد متصل می کنند.

در نتیجه این حمله بجای آنکه کاربران متقاضی سایت توییتر به سایت اصلی این شرکت متصل شوند، به سایت دیگری که پیام مورد نظر هکرها بر روی آن قرار داشت متصل می شدند.

مسئولین سایت گفته اند که درباره چگونگی حمله تحقیق خواهند کرد.

بلافاصله بعد از این حمله فعالیت سایت توییتر متوقف شد و بعد از حدود یک ساعت دوباره به حالت عادی بازگشت.

انتخابات ایران، موضوع محبوب سال ۲۰۰۹

سایت توییتر از جمله شبکه های اجتماعی بود که در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران و وقایع بعد از آن، برای اطلاع رسانی و برقراری ارتباط، مورد توجه معترضان به نتایج انتخابات قرار گرفت.

روز سه شنبه، ۲۴ آذر، توییتر در وبلاگ خود اعلام کرد که کاربران این سایت موضوع انتخابات ایران را به عنوان بحث برانگیزترین موضوع سال ۲۰۰۹ در سایت توییتر انتخاب کرده اند.

برخی حمله به توییتر را واکنشی به استفاده از این سایت توسط معترضین به دولت در ایران قلمداد کرده اند، اما هنوز هویت حمله کنندگان به سایت توییتر مشخص نشده است.

پیش از این نیز "ارتش مجازی ایران" سایت اینترنتی "موج سبز آزادی" را به شیوه ای کاملا مشابه مورد حمله قرار داده بود. موج سبز آزادی از جمله سایت هایی است که اخبار معترضین به دولت در ایران را پوشش می دهد.

مطالب مرتبط