'اکثر مردم از خطرات چربی دور کمر بی خبرند'

دور کمر
Image caption دور کمر می تواند علامت خوبی از چربی درونی باشد

براساس یک مطالعه تازه تقریبا 90 درصد مردم از خطرات مربوط به داشتن چربی اضافه دور کمر آگاهی ندارند.

این مطالعه به روی 12 هزار نفر در اروپا نشان داد که اکثر آنها نمی دانند که دور کمر پهن یکی از نشانه های انباشت یک نوع چربی خطرناک در اطراف ارگان های داخلی بدن است.

این گزارش توسط شرکت داروسازی "گلاکسو اسمیت کلاین" که داروی ضدچاقی "Alli" را تولید می کند گفت که این "چربی درونی" ارتباطی قوی با ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری قلبی دارد.

براساس این بررسی، اکثر مردم وقتی از خطرات این وضع آگاه شوند، می گویند وزن کم خواهند کرد.

دکتر تری مگوایر نویسنده این گزارش که استاد افتخاری دانشگاه کوئینز در بلفاست است، گفت که مردم از وجود چربی درونی که قابل مشاهده یا احساس کردن نیست و در اطراف جوارح درونی بخش شکم تشکیل می شود، و خطرات آن بی خبرند.

تصور می شود که خطر چربی درونی به انتشار پروتئین ها و هورمون هایی مربوط می شود که می توانند باعث التهاب و در نتیجه آسیب دیدن سرخرگ ها شده و وارد کبد شوند - مشکلی که بر نحوه تجزیه قند و چربی در بدن اثر می گذارد.

تنها یک چهارم کسانی که از آنها در این مورد سوال شد تصور می کردند که داشتن اضافه وزن می تواند خطری برای سلامتی در دراز مدت باشد.

تحقیقات نشان داده است که اندازه دور کمر یکی از علائم قابل اعتماد دایر بر وجود چربی درونی و در نتیجه نشانه خطرات مربوط به اضافه وزن همچون دیابت نوع دو است.

مطالب مرتبط