شکارچیان نهنگ با کشتی به قایق فعالان محیط زیست 'کوبیدند'

ادی گیل
Image caption قایق ادی گیل از نوع سریع السیر پیشرفته بود که با شکار نهنگ مبارزه می کرد

فعالان مخالف شکار نهنگ یک کشتی ژاپنی را متهم کرده اند که در جریان یک رویارویی در آب های اقیانوس قطب جنوب به قایق پیشرفته آنها کوبیده است.

ویدئوی این حادثه ظاهرا کشتی ژاپنی را نشان می دهد که به شدت به قایق فعالان به نام "ادی گیل" صدمه می زند اما تمامی شش خدمه آن نجات داده شده اند.

پیشتر این فعالان که سعی دارند مانع فعالیت ناوگان شکار نهنگ ژاپن شوند گفتند که موادی شیمیایی را به درون کشتی شکاری ریختند تا آن را بلااستفاده کنند.

شکارچیان نهنگ گفتند که فعالان سعی کرده بودند با طناب پروانه کشتی آنها را از کار بیاندازند.

'جنگ نهنگ'

در سال های اخیر دو طرف بارها در آب های اقیانوس قطب جنوب با یکدیگر رو در رو شده اند.

پل واتسون سخنگوی انجمن حفاظت از محیط زیست موسوم به "سی شپرد" (شبان دریا) که قایق "آدی گیل" متعلق به آن است گفت که این حادثه رویارویی میان شکارچیان و فعالان را به یک "جنگ نهنگ واقعی" بدل کرده است.

در بیانیه ای در وبسایت این گروه آمده است که کشتی ژاپنی "به طور عمدی" به "ادی گیل" که یک قایق پیشرفته سریع السیر با ظاهری شبیه به بمب افکن های ضدرادار است "کوبید".

خدمه این قایق شامل پنج زلاند نویی و یک هلندی توسط قایق دیگر انجمن "سی شپرد" در نزدیکی "خلیج کامان ولت" از آب گرفته شدند اما آسیبی ندیده اند.

در بیانیه "سی شپرد" آمده است که تصور می شود "ادی گیل" درحال غرق شدن باشد و امید زیادی برای نجات آن وجود ندارد.

ویدئویی که ظاهرا از روی کشتی ژاپنی برداشته شده است تصادف با سرعت بالا را نشان می دهد. در اثر این برخورد دماغه ادی گیل کنده شده و از پهلو آسیب دید.

موسسه تحقیقات پستانداران دریایی ژاپن (آی سی آر) که شکار نهنگ را ترتیب می دهد انجمن "سی شپرد" را متهم کرد با استفاده از ادی گیل به کشتی هایش حمله کرده است.

این موسسه ادعا کرد که این قایق سریع السیر به طور خطرناکی به کشتی ژاپنی نزدیک شد تا با طناب پروانه آن را از کار بیاندازد و با بمب های تولید کننده بوی متعفن به کشتی حمله کند.

به گزارش خبرگزاری کیودو، سازمان شیلات ژاپن گفت که این چهارمین بار در فصل جاری است که فعالان ضدشکار نهنگ در عملیات ناوگان صیادی ژاپن تداخل ایجاد می کنند.

انجمن سی شپرد هر سال قایق های خود را به آب های اقیانوس قطب جنوب می فرستد تا برای جلوگیری فعالیت شکارچیان نهنگ تلاش کنند.

ژاپن شکار تجاری نهنگ ها را در سال 1986 پس از موافقت با یک حکم بین المللی تعلیق شکار نهنگ متوقف کرد اما براساس مقررات بین المللی اجازه دارد سالانه صدها نهنگ را تحت عنوان یک برنامه تحقیقاتی بکشد.

فعالان محیط زیست می گویند این برنامه بهانه ای برای فروش و مصرف گوشت نهنگ است.

مطالب مرتبط