آمریکا از محدودیت اطلاع رسانی اینترنتی در چین به شدت انتقاد کرد

کلینتون
Image caption کلینتون از دولت چین خواسته در مورد حملات سایبری توضیح دهد

آمریکا اقدامات چین در محدودیت اطلاع رسانی اینترنتی را به شدت محکوم کرده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، با صدور بیانیه ای از دولت چین خواست تا در مورد "حملات سایبری با منشار چینی" به سایت های شرکت گوگل و دست کم بیست شرکت دیگر توضیح دهد.

پیشتر، شرکت گوگل، که بزرگترین ارائه دهنده خدمات موتور جستجو اینترنتی محسوب می شود، اعلام کرده بود که از این پس خواست دولت چین برای محدودیت دسترسی کاربران چینی به سایت های مورد نظر این دولت را اجابت نخواهد کرد.

گوگل با ابراز خشم از حملات سایبری "بسیار پیچیده" که فعالان حقوق بشر در چین را هدف قرار داده، افزوده است که این تصمیم را با توجه به امکان واکنش دولت چین در ممنوعیت فعالیت این شرکت در آن کشور اتخاذ کرده است.

خانم کلینتون، که به منظور ملاقات با وزیر خارجه ژاپن به هونولولو، مرکز ایالت هاوایی سفر کرده، در بیانیه خود گفته است که "شرکت گوگل اطلاعات لازم در مورد این اتهامات را در اختیار دولت آمریکا قرار داده است."

به گفته وزیر خارجه آمریکا، مواردی که شرکت گوگل به آنها اشاره کرده "باعث بروز نگرانی عمیق و پرسش های جدی" در مورد نگرش دولت چین به موضوع آزادی دسترسی شهروندان چینی به اطلاعات شده است.

هیلاری کلینتون تاکید کرده است که ایالات متحده انتظار دارد دولت چین در مورد این اتهامات توضیحات لازم را در اختیار افکار عمومی قرار دهد.

'محور آزادی'

وزیر امور خارجه آمریکا با تاکید بر لزوم احترام به آزادی دسترسی همگان به اطلاعات، گفته است که "برخورداری از امکان فعالیت در فضای سایبری با آزادی و اطمینان خاطر ضرورتی اجتناب ناپذیر در یک جامعه و اقتصاد امروزی است."

Image caption وزیر خارجه آمریکا سانسور اینترنتی را مغایر آزادی در قرن جدید دانسته است

وی گفت که هفته آینده در یک سخنرانی، به بررسی جایگاه اینترنت به عنوان محور آزادی در قرن بیست و یکم خواهد پرداخت و افزود که با روشن شدن جنبه های مختلف حملات اینترنتی از داخل چین، در این مورد مطالب بیشتری را بیان خواهد داشت.

پیشتر، شرکت گوگل اعلام کرده بود که "جاسوسان سایبری مستقر در چین" به منظور هک کردن حساب های ایمیل فعالان حقوق بشر چینی در نقاط مختلف، سایت گوگل و سایت دست کم بیست شرکت دیگر را هدف حمله قرار داده اند.

این شرکت افزوده است که با توجه به این اقدام، فعالیت های خود در چین را مورد بازنگری قرار می دهد و به خصوص از این پس، مایل به برآوردن خواست دولت چین در مورد فیلتر کردن موتورهای جستجوی مورد نظر آن دولت نخواهد بود.

گوگل در سال 2006 اجازه ورود به بازار چین ارائه خدمات به زبان چینی را یافت با این شرط که با تبعیت از مقررات دولتی، مانع از دسترسی کاربران به موارد سیاسی مرتبط با حقوق بشر در چین و برخی سایت های دیگر شود.

اگرچه موافقت گوگل با محدودیت آزادی اینترنتی باعث انتقاداتی از این شرکت شد، اما گوگل این اقدام را در راستای افزایش جریان اطلاعات به مردم چین مورد دفاع قرار داد.

بازار چین برای گوگل بسیار سودده بوده است و خروج از این بازار باعث کاهش عواید این شرکت خواهد شد اما به گفته مدافعان حقوق بشر، چنین اقدامی اعتبار گوگل در میان کاربران را افزایش خواهد داد.

همزمان، الک راس، مشاور هیلاری کلینتون در امور نوآوری فنی، گفته است که خانم کلینتون در سخنرانی هفته آینده خود در مورد اقداماتی برای افزایش دسترسی آزادانه کاربران اینترنتی در سراسر جهان توضیح خواهد داد.

ایران از جمله کشورهایی است که دولت به ایجاد محدودیت های عمده در زمینه اطلاع رسانی سایبری، از جمله اخلال در دسترسی به امکانات اینترنتی و فشار شدید بر مدیران سایت ها و حتی کاربران مبادرت می کند و این محدودیت ها از زمان انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری شدت گرفته است.

مطالب مرتبط