بخشی از کسوف حلقوی از ایران قابل مشاهده خواهد بود

عکس آرشیوی از کسوف
Image caption کسوف روز جمعه از نوع حلقوی خواهد بود به این معنی که حتی در بهترین نقطه حلقه ای نازک از محیط خورشید قابل رؤیت است

بخش هایی از زمین روز 15 ژانویه شاهد یک خورشیدگرفتگی حلقوی خواهد بود. از نگاه ناظران در جنوب ایران این خورشیدگرفتگی 20 درصد خواهد بود.

در خورشیدگرفتگی حلقوی قرص ماه سطح خورشید به جز حلقه ای نازک از محیط آن را می پوشاند که حاصل آن بدل شدن خورشید به یک حلقه طلائی است.

کسوف با طلوع خورشید در ساعت 5:14 دقیقه صبح به وقت گرینویچ در مرکز آفریقا شروع خواهد شد و با گذر از اقیانوس هند در ساعت 7:51 از نقطه ای درست در وسط دماغه جنوبی هند و سری لانکا عبور خواهد کرد.

کسوف سپس بار دیگر در برمه وارد خشکی خواهد شد و از جنوب چین خواهد گذشت تا با غروب خورشید در دریای زرد پایان یابد.

قطر نواری که خورشیدگرفتگی حلقوی از آن به طور کامل قابل رویت خواهد بود حدود 320 کیلومتر است اما اکثر ساکنان آفریقا و آسیا در صورت مساعدت هوا قادر به دیدن کسوف نسبی خواهند بود. برای مثال در کلکته و پکن میزان خورشیدگرفتگی 75 درصد خواهد بود.

منجمان می گویند که بهترین جا برای دیدن این کسوف در ایران، جنوب کشور است.

اسدالله قمری نژاد دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران به خبرگزاری مهر گفت که 20 درصد این خورشیدگرفتگی از نقاط جنوبی قابل مشاهده خواهد بود.

او گفت که کسوف در ایران از قبل از ساعت نه و نیم شروع خواهد شد و تا ساعت یازده و نیم صبح ادامه خواهد داشت.

کارشناسان تاکید می کنند که نباید بدون فیلترهای مناسب به طور مستقیم به خورشید نگاه کرد زیرا می تواند صدمات جدی به چشم وارد کند.

منجمان می گویند که خورشیدگرفتگی 15 ژانویه بلندترین کسوف حلقوی تا سال 3043 میلادی خواهد بود به طوری که در اوج آن (نقطه ای میان ماداگاسکار و سری لانکا) برای 11 دقیقه و 8 ثانیه ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط