شراب سبک تر 'ممکن است از سرطان جلوگیری کند'

شیشه شراب
Image caption کارشناسان می گویند که بهترین کار برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پرهیز از مصرف روزانه الکل است

یک موسسه خیریه علمی می گوید که مصرف شرابی که الکل آن کمتر است می تواند برای کاهش خطر ابتلا به بعضی از سرطان ها کافی باشد.

"صندوق جهانی تحقیقات سرطان" می گوید مطالعات نشان می دهد افرادی که شراب با الکل 10 درصد به جای 14 درصد می نوشند ممکن است از این موضوع فایده ببرند.

این موسسه خیریه خواستار عرضه گسترده شراب ها و آبجوهای کم الکل تر در بازار شد.

یک کارشناس این صنعت نیز گفت که تقاضا برای شراب های "سبک تر" در میان مصرف کنندگان در بریتانیا افزایش یافته است.

نتیجه گیری تازه بر داده های یک گزارش مربوط به سال 2007 که شواهد ارتباط میان مصرف الکل و سرطان را بررسی می کرد استوار است.

آن گزارش می گفت که مردها باید مصرف الکل را به دو نوشیدنی در روز و زنان به یک نوشیدنی در روز محدود کنند.

ارقام مورد استفاده برای رسیدن به آن نتیجه، آشکار می کند که مصرف منظم هر ده گرم الکل اضافی - کمی بیش از یک واحد - خطراتی را متوجه سلامتی می کند.

دانشمندان حساب کردند که از لحاظ نظری، خطر ابتلا به سرطان روده برای شخصی که هر شب یک گیلاس بزرگ 250 میلی لیتری شراب 10 درصد الکل - به جای 14 درصد - مصرف کند 7 درصد پایین می آید.

این میزان کاهش خطر برای یک فرد ناچیز است و هیچ نوع شاهد روشنی وجود ندارد که نشان دهد فرد برای چه مدت باید شراب کم الکل تر را جایگزین کند تا از فواید آن بهره ببرد.

با این حال موسسه "صندوق جهانی تحقیقات سرطان" گفت اگر صد نفر چنین عادتی را در پیش بگیرند از یک مورد سرطان روده پرهیز خواهد شد.

این موسسه گفت که هرچند مطالعات مزبور فقط در مورد سرطان روده بوده است، دلیلی ندارد تصور کنیم خطر سایر سرطان های مرتبط با مصرف الکل مانند حلق، مری و سینه به شکلی مشابه کاهش نخواهد یافت.

دکتر ریچال تامپسون، مدیر برنامه علمی این موسسه" گفت: "از نقطه نظر جلوگیری از سرطان بهترین کار این است که اصلا الکل نخوریم."

او افزود: "اما باید واقع بین باشیم و واقعیت این است که خیلی از مردم در بریتانیا از نوشیدنی الکلی لذت می برند و آن را بخشی از زندگی اجتماعی می دانند."

به گفته او تغییر عادت به مصرف شراب کم الکل تر هرچند خیلی ساده است اما می تواند تاثیری واقعی بر خطر ابتلا به سرطان داشته باشد.

مطالب مرتبط