شکایت موتور جستجوی اینترنتی چینی به خاطر حمله هکرهای ایرانی

حمله ارتش سایبری ایران به بایدو
Image caption سایت بایدو توسط 'ارتش سایبری ایران' برای چند ساعت هک شد

بزرگترین موتور جستجوی اینترنتی چین به دلیل حمله هکرهای ایرانی به این سایت از یک شرکت آمریکایی شکایت کرده است.

روز چهارشنبه، 20 ژانویه (30 دی)، شرکت بایدو (Baidu Inc ) که دارنده بزرگترین موتور جستجوی اینترنتی چین محسوب می شود، اعلام داشت که شکایتی حقوقی را علیه شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی مورد استفاده خود به خاطر اختلال در برخورداری از این خدمات در نتیجه حمله هکرها در اوایل ماه جاری به جریان انداخته است.

اقدام در تسلیم این شکایت به ماجرایی در روز 12 ژانویه ارتباط می یابد که در آن، فرد یا گروهی که خود را "ارتش سایبری ایران" می نامید موفق به هک کردن سایت بایدو شد.

در اثر حمله ارتش سایبری ایران، دسترسی به محتوای سایت بایدو برای چند ساعت مختل شد و به جای آن، مراجعه کنندگان با پیام "این سایت توسط ارتش سایبری ایران هک شده" مواجه می شدند.

بایدو در شکایت خود علیه شرکت رجیستر دات کام (Register. com)، که یک موسسه آمریکایی است، گفته است که در نتیجه هک شدن سایت بایدو، کاربران در سرتاسر جهان قادر نبودند به مدت چهار ساعت از موتور جستجوی بایدون استفاده کنند.

شرکت رجیستر دات کام از جمله ثبت کنندگان اصلی دامنه اینترنتی است و سایت این شرکت شمار دامنه های مربوط به آن را بیش از دو و نیم میلیون اعلام کرده است.

بایدو با صدور بیانیه ای در توجیه شکایت خود گفته است که "در نتیجه غفلت اجتناب پذیر شرکت رجیستر دات کام، دامنه اینترنتی بایدو به گونه ای غیرقانونی و با سوء نیت تغییر یافت."

در پی هک شدن سایت بایدو در روز 12 ژانویه، رسانه های گروهی جهان تصاویری را از صفحه اصلی بایدو منتشر کردند که در آن جمله "این سایت توسط ارتش سایبری ایران هک شدن" بر زمینه ای تیره، همراه با پرچم جمهوری اسلامی و برخی شعارهای دینی دیده می شد.

در واکنش به این اقدام، هکرهای چینی در روز بعد چند سایت اینترنتی مستقر در ایران را هک کردند.

عملیات ارتش سایبری ایران

ارتش سایبری ایران پیشتر به سایت تویتر نیز حمله کرده بود.

سایت توییتر در جریان اعتراضات نسبت به نتیجه انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری به طور گسترده توسط معترضان برای انتقال اطلاعات مربوط به تجمعات و نحوه برخورد نیروهای دولتی با آنها مورد استفاده قرار گرفته است.

Image caption بایدو بیشتری سهم را در بازار جستجوی اینترنتی چین در اختیار دارد

اگرچه حمله هکرهای به سایت های آمریکایی و اسرائیلی بدون سابقه نیست، دلیل حمله ارتش سایبری ایران به یک سایت چینی مشخص نیست زیرا دولت چین از حامیان اصلی حکومت جمهوری اسلامی است.

در پی حمله ارتش سایبری ایران به سایت بایدو، وزارت امور خارجه چین اقدام به هک کردن سایت های اینترنتی را به شدت محکوم و آن را مغایر آزادی دسترسی به اطلاعات توصیف کرد.

برخی ناظران گفته بودند که ممکن است دلیل این اقدام، حمایت برخی از کاربران چینی توییتر از معترضان ایران و راه اندازی یک سایت اینترنتی برای ابراز حمایت خود بوده باشد.

در باره ارتش سایبری ایران اطلاعات رسمی در دست نیست اما اوایل سال گذشته، خبرگزاری فارس به نقل از یک موسسه تحقیقاتی آمریکایی نوشت که ایران یکی از پنج کشور دارای ارتش سایبری است و این تیم زیر نظر مجموعه سپاه پاسداران فعالیت می کند.

اگرچه سپاه پاسداران بخشی را با نام مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری برای جلوگیری از انتشار اطلاعات اینترنتی غیرقابل قبول برای حکومت ایران راه اندازی کرده، اما معلوم نیست که آیا ارتش سایبری ایران با این نهاد دولتی ارتباط دارد یا نه.

مرکز بررسی جرایم سایبری دست کم در یک مورد از بازداشت افرادی که، به گفته مسئولان سپاه، به انتشار مطالب "مستهجن" اینترنتی مبادرت می ورزیدند خبر داده است.

این در جریان نا آرامی های بعد از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، سایتی به نام "گرداب" را راه اندازی کرد و با انتشار تصاویر شرکت کنندگان در تظاهرات، از مراجعه کنندگان خواست صاحیان این تصاویر را به مراکز امنیتی معرفی کنند.

شرکت بایدو، که دارای بیشترین سهم بازار جستجوی اینترنتی چینی است که به خصوص با اعلام تصمیم شرکت گوگل به امکان خروج از بازار چین به دلیل مخالفت با سانسور اطلاعات، اهمیت بیشتری در این بازار یافته است.

مطالب مرتبط