'جی اس کی' داده های ترکیبات بالقوه ضدمالاریا را فاش می کند

مالاریا

شرکت داروسازی گلاکسو اسمیت کلاین (جی اس کی) قرار است داده های محرمانه هزاران ترکیب شیمیایی با خواص بالقوه برای مبارزه با مالاریا را فاش کند.

این شرکت به علاوه قرار است میلیون ها دلار صرف تحقیقات مستقل در زمینه داروهای ضدمالاریا کند که در قالب پروژه "آزمایشگاه باز" انجام خواهد شد.

"جی اس کی" 13500 ملکول در اختیار دارد که علیه انگلی که باعث بیماری مالاریا می شود آزمایش شده اند.

یک کارشناس گفت که آزاد شدن دسترسی به این اطلاعات می تواند باعث پیشرفت هایی مانند آنچه در "پروژه ژنوم انسانی" شاهد بودیم شود.

نحوه محافظت شرکت های داروسازی از اسرار داروها و تحقیقاتشان یکی از موانع تحقیقات بیماری به حساب آمده است.

اندرو ویتی، مدیر عامل "جی اس کی"، پیشتر از تصمیم شرکت خود برای ایجاد یک "مجموعه پروانه" که اطلاعات مربوط به داروهای پروانه دار در آن تقسیم خواهد شد خبر داده بود.

او در سخنانی در نیویورک گفت که مهم است "اعتماد" جامعه جلب شود.

وی گفت: "جی اس کی این توانایی را دارد که باعث تفاوت در اوضاع شود و یک اشتهای واقعی برای تغییر منظره مراقبت های بهداشتی برای فقیرترین مردم جهان به وجود آورد."

داده های مورد نظر نتیجه یک سال تلاش دانشمندان این شرکت داروسازی برای مطالعه بیماری مالاریاست که هنوز سالانه تقریبا جان یک میلیون نفر را عمدتا در بخش جنوب صحرای آفریقا می گیرد.

این شرکت "کتابخانه ای" از میلیون ها ملکول مختلف دارد که هر یک از آنها علیه انگل "پلاسمودیوم" که باعث مالاریا می شود آزمایش شده اند.

حاصل این آزمایش ها دستیابی به مجموعه ای از 13500 ملکول بود که به نظر می رسد علیه این انگل موثرند، هرچند الک کردن آنها و ساختن داروهای تازه از آنها تحقیقات خیلی بیشتری می خواهد.

دکتر تیموتی ولز، دانشمند ارشد موسسه "داروهایی برای مالاریا" (ام ام وی) که در این پروژه با "جی اس کی" کار کرده است گفت این مجموعه از توان بالقوه برای تغییری چشمگیر در رویکرد تحقیقاتی به مالاریا برخوردار است.

مطالب مرتبط