ضرب الاجل حمایت از توافق کپنهاگ فرا می رسد

Image caption بسیاری کنفرانس کپنهاگ را مایوس کننده توصیف کردند

نیمه شب یکشنبه ضرب الاجل پیوستن به توافقنامه کپنهاگ، توافقی در باره نحوه مقابله با تغییرات اقلیمی جهان که به دنبال مذاکرات ماه گذشته در پایتخت دانمارک تدوین شد، فرا می رسد.

به کشورهای جهان تا پایان 31 ژانویه فرصت داده شده است، نه تنها برنامه های خود را برای مقابله با گرمایش زمین در سطح ملی هر کشور مطرح کنند بلکه همچنین نظر نهایی خود را در مورد توافق کپنهاگ اعلام کنند. پیوستن به توافقنامه کپنهاگ کشورها را به لحاظ قانونی پایبند نمی کند.

بسیاری معتقدند از میزان حمایتی که از توافق کپنهاگ جلب خواهد کرد، می توان حدس زد پیمانی جدید برای مقابله با گرمایش زمین که اجرای آن برای همه کشورها الزامی باشد در طی سال 2010 منعقد خواهد شد یا نه.

به گفته مت مک گرات، گزارشگر بی بی سی در امور زیست محیطی، بسیاری معتقدند توافق کپنهاگ، که به دنبال مذاکراتی پر از اختلاف نظر مطرح شد، یاس آور بوده است.

این توافقنامه خواستار کاهش گرمایش زمین به میزان 2 درجه سانتیگراد شده است اما اهداف مشخصی را برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای تعیین نکرده است.

ایوو دو بوئر، دبیر تغییرات اقلیمی در سازمان ملل متحد می گوید: "از کشورها خواسته نشده است توافقنامه را امضا کنند یا به لحاظ قانونی پایبند آن باشند. اعلام حمایت آنها فقط این معنی را خواهد داشت که آنها تا چه اندازه به این توافقنامه مشتاقند. همانطور که قبلا گفته ام توافق کپنهاگ ابزاری است برای پیشبرد مذاکرات نهایی تغییرات اقلیمی."

انتظار می رود بسیاری از کشورهای در حال توسعه که با بدترین تاثیرات گرمایش زمین مواجهند، از این توافقنامه حمایت کنند چون این توافقنامه شامل تعهدات مستحکم مالی کوتاه و میان مدت برای کمک به آنها می شود.

اما گزارشگر بی بی سی می گوید بسیاری از کشورهای در حال توسعه راضی نیستند این توافق، زمینه ای جدید برای مذاکرات نهایی تغییرات اقلیمی باشد؛ مذاکراتی که نهایتا منجر به تصویب پیمانی جدید برای مقابله با گرمایش زمین خواهد شد و به لحاظ قانونی برای همه کشورها الزام آور خواهد بود.

مت مک گرات می گوید به همین دلیل بیم می رود این کشورها حاضر نشوند از توافق کپنهاگ حمایت کنند.

اما با توجه به مایوس کننده بودن کنفرانس کپنهاگ و نگرانی از این که در سال 2010 تدوین و تصویب پیمانی جدید برای جایگزینی پیمان کیوتو میسر نخواهد شد، تعهدات کتبی کشورها در باره برنامه کاهش تولید گازهای گلخانه ای، که قرار است تا پایان امروز تحویل دهند، دست کم گامی است به جلو برای سازمان ملل؛ هر چند که این گام خیلی کوچک است.

مطالب مرتبط