اوباما برنامه بازگشت به ماه را لغو کرد

راکت فضایی آرس
Image caption آزمایش یکی از راکت های فضایی آرس متعلق به ناسا

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پروژه بازگشت فضانوردان به کره ماه را لغو کرده است.

در برنامه موسوم به "صورت فلکی" (کانستلیشن) ساخت راکت های جدید و یک کپسول خدمه به نام "اورایون" برای بردن فضانوردن به سطح کره ماه تا سال 2020 پیش بینی شده بود.

اما آقای اوباما در برنامه بودجه 2011 که روز دوشنبه فاش شد گفت که این پروژه بیش از حد پرهزینه است، "از برنامه عقب است، و در آن نوآوری کافی وجود ندارد."

ناسا، سازمان هوا و فضای آمریکا، تاکنون 9 میلیارد دلار خرج این برنامه کرده است.

آقای اوباما گفت که برنامه "صورت فلکی" باعث تضعیف سایر فعالیت های ناسا از طریق تخلیه منابع مالی آنها می شود. او در عوض قصد دارد بخش پرتاب را به بخش خصوصی بسپارد.

جیم کولنبرگر، مسئول دفتر امور دانش و فناوری در کاخ سفید، گفت: "هرچند ما درحال لغو برنامه 'صورت فلکی' هستیم، اما این به معنی لغو بلندپروازی هایمان نیست."

او افزود: "این گامی به عقب نیست. فکر می کنم عقبگرد می بود اگر سعی می کردیم برنامه فرود 40 سال قبل بر ماه را با استفاده از فناوری های عمدتا متعلق به دیروز بازآفرینی کنیم."

این تصمیم برای لغو برنامه "صورت فلکی" به سرعت با محکومیت آن دسته از اعضای کنگره روبرو شد که نمایندگی نیروی کار متکی به این پروژه را به عهده دارند.

پروژه بازگشت انسان به ماه در پی انهدام سال 2003 شاتل کلمبیا که باعث مرگ هفت فضانورد در جریان بازگشت آنها به جو زمین شد، از سوی جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا اعلام شد.

هدف بازنشسته کردن ناوگان شاتل و جایگزینی آن با یک سفینه و راکت های تازه بود که قابلیت حمل انسان به نقاطی ورای مدار زمین را داشته باشد.

اما منتقدان می گویند که این برنامه هرگز از بودجه درستی برخوردار نبود و وقتی به مشکلات فنی برخورد، به تدریج از برنامه زمانی هم عقب افتاد.

Image caption محفظه حمل خدمه یا اورایون، بخش مهمی از پروژه صورت فلکی می بود

ناسا علاوه بر 9 میلیارد دلاری که تاکنون خرج این برنامه کرده باید دو و نیم میلیارد دیگر نیز خرج بستن آن کند.

برنامه بودجه آقای اوباما شش میلیارد دلار اضافی طی پنج سال آینده به ناسا اخصاص می دهد - که کل تعهد آن طی پنج سال را به 100 میلیارد دلار می رساند.

رئیس جمهوری آمریکا می خواهد که 500 میلیون دلار دیگر در سال 2011 صرف تشویق شرکت های خصوصی برای کمک به جلب آنها به سوی پروژه های ساخت نسل تازه ای از سیستم های پرتابی برای حمل انسان به فضا و برعکس شود.

ناسا علاوه بر اینکه مشتری چنین راکت ها و کپسول هایی (برای حمل خدمه) است، استانداردها به خصوص در زمینه ایمنی فضانوردان را تعیین کرده و بر آنها نظارت خواهد کرد.

امید این است که با ایجاد یک فضای رقابتی توسط این سازمان بازارهای تازه برای فعالیت فضایی باز شود.

مطالب مرتبط