به روز شده:  16:12 گرينويچ - پنج شنبه 04 فوريه 2010 - 15 بهمن 1388

امکان ارتباط با بیمارانی که "زندگی نباتی" دارند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

محققان موفق شده اند با فردی که از نظر مغزی آسیب دیده بود ارتباط برقرار کنند

برای این کار در جریان تحقیقی که در بریتانیا و بلژیک بطور مشترک انجام شد، از روش جدید اسکن مغزی استفاده شده است.

در سه بیماری که بر اساس تشخیص پزشکان، به اصطلاح، "زندگی نباتی" داشتند میزان هشیاری پیگیری شد.

نتیجه این مطالعه که در نشریه پزشکی نیو انگلند به چاپ رسید نشان می دهد که اسکن مغزی، می تواند علائمی از هشیاری را در بیمارانی که تصور می شد ارتباطشان با تمام دنیا قطع شده، نشان دهد.

بیماران در وضعیت "زندگی نباتی" ، بیدارند و در اغما نیستند، اما به دلیل آسیب شدید مغزی، هشیاری خود را از دست داده اند.

این محققان، از نوعی اسکن مغناطیسی یا (FMRI) استفاده کرده اند، تا فعالیت مغز را در زمان واقعی نشان دهند.

آنها از بیماران و داوطلبان سالم برای انجام این اسکن ها استفاده کردند .

اسکن مغزی می تواند علائمی از هشیاری را در بیماران با زندگی نباتی نشان دهد

از این افراد خواسته شد که در طول زمان اسکن تصور کنند که در حال بازی تنیس هستند.

در هر یک از داوطلبان، فعالیت قسمتی از مغز که مسئول کنترل حرکت در بدن است به ثبت رسید.

ثبت این فعالیتها در چهار مورد از 23 بیماری که تصور می شد دارای زندگی نباتی هستند نیز اتفاق افتاد.

من هم داوطلب شدم که این تکنیک اسکن را آزمایش کنم. اسم دو زن را به محققان گفتم. یکی از آنها، اسم مادرم بود. بعد، زمانی که اسم صحیح را از آنها شنیدم باید تصور می کردم که درحال بازی تنیس هستم . ظرف یک دقیقه، پزشکان توانستند اسم مادرم را حدس بزنند ، چون فعالیت مغزی من در زمان تصور بازی تنیس کاملا تغییر می کرد .

تفاوت با تحقیقات پیشین

این تحقیقات ادامه مطالعاتی است که سه سال پیش منتشر شد. در آن زمان تیمی از محققان از همین تکنیک برای ارتباط اولیه با بیماران دارای زندگی نباتی استفاده کردند. اما اکنون این تحقیق را جلوتر برده اند.

یکی از بیماران، یک مرد بلژیکی بود که بر اثر تصادف رانندگی در هفت سال پیش مجروح شده بود و زندگی نباتی داشت. محققان سوالات مختلفی از او پرسیدند.

این بیمار توانست با استفاده از تفکرات خود، پاسخ "بله" یا "خیر" بدهد. محققان از این بیمار خواستند که برای نشان دادن جواب مثبت خود، تصور کند که یک بازی حرکتی مانند تنیس انجام می دهد و برای پاسخ منفی، تصور کند که مثلا در خیابان پرسه می زند.

می توانیم از بیمار بپرسیم که درد دارد یا نه، که در اینصورت می توانیم برای او مسکن تجویز کنیم و حتی می توانیم درمورد وضعیت روحی و روانی بیمار از او سوال کنیم

دکتر آدریان اوئن از شورای پژوهشهای پزشکی بریتانیا

از شش سوالی که از او در مورد بیوگرافی اش پرسیده شد، بیمار توانست به پنج سوال، پاسخ کاملا روشن و صریحی بدهد.

برای مثال او تائید کرد که نام پدرش آلکساندر است.

در این آزمایشها، محققان شورای پژوهشهای پزشکی بریتانیا ، مرکز اسکن مغزی ولفسان در شهر کمبریج و تیم تحقیقاتی دانشگاه بلژیک شرکت داشتند.

نتیجه تحقیقات همه را شگفت زده کرد

دکتر آدریان اوئن از شورای پژوهشهای پزشکی بریتانیا در شهر کمبریج که یکی از پژوهشگران اصلی در این تحقیق است، در این باره می نویسد:" زمانی که نتیجه اسکن بیمار را دیدیم و متوجه شدیم که او به درستی توانست به سوالات، پاسخ بدهد واقعا شگفت زده شدیم."

دکتر اوون می گوید نتیجه این تحقیقات، راه را برای تصمیم گیری درمورد آینده درمان بیمار بازتر خواهد کرد:" می توانیم از بیمار بپرسیم که درد دارد یا نه، که در اینصورت می توانیم برای او مسکن تجویز کنیم و حتی می توانیم درمورد وضعیت روحی و روانی بیمار از او سوال کنیم."

مسائل اخلاقی

البته موضوعات اخلاقی هم در این باره مطرح است، برای مثال برای بیماری که زندگی نباتی دائمی دارد، خاتمه دادن به درمان و در نتیجه پایان دادن به زندگی بیمار، امری قانونی است. اما اگر بیمار بتواند به سوالات، واکنش نشان دهد، پایان دادن به زندگی او قانونی نیست. حتی اگر صراحتا نشان دهد که خود، مایل به مردن است.

بیمارستان ویژه معلولیت های عصبی در لندن، مرکزی است که تشخیص و درمان بیماران بزرگسالی که دچار آسیب مغزی شده اند را به عهده دارد.

هلن گیل، متخصص بیمارانی است که هشیاری پایینی دارند. او از تحقیقات جدید استقبال کرده اما می گوید که هنوز این تحقیق در مراحل اولیه قرار دارد:" اگر بتوانیم اسکنی داشته باشیم که بعضی فعالیتهای مغزی را نشان بدهد بسیار سودمند است اما در این زمینه به ارزیابی های حسی دقیقتری نیاز داریم."

او همچنین می گوید که تحقیق بر روی 60 بیماری که زندگی نباتی در آنها تشخیص داده شده بود انجام شد و از میان آنها 43 درصد موفق شدند با پزشکان، ارتباط برقرار کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.