تردید در باره تغییرات اقلیمی 'رو به افزایش است'

Image caption 25 درصد از پاسخ دهندگان نظرسنجی جدید پاپولس گرمایش زمین را باور نداشته اند

بنا به یک نظرسنجی جدید که به سفارش بی بی سی انجام شده، شمار بریتانیایی ها که در باره معضلات تغییرات اقلیمی تردید دارند، رو به افزایش بوده است.

بنا به این نظرسنجی، که شرکت "پاپولس" با شرکت 1100 بزرگسال انجام داده است، 25 درصد از پاسخ دهندگان گرمایش زمین را باور ندارند. این آمار از نتیجه یک نظرسنجی مشابه که در ماه نوامبر سال 2009 انجام گرفته بود، 10 درصد بیشتر بوده است.

درصد پاسخ دهندگانی که باور داشته اند تغییرات اقلیمی یک واقعیت است از 83 درصد در ماه نوامبر سال گذشته به 75 درصد در ماه فوریه 2010 تقلیل یافته است.

فقط 26 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقد بوده اند که تغییرات اقلیمی در حال رخ دادن است و "اکنون بخش عمده ای از آن به دلیل فعالیت های بشر رخ می دهد."

یافته های این نظرسنجی بر اساس گفتگوهایی به دست آمده که در روزهای سوم و چهارم فوریه انجام گرفته است.

شرکت "پاپولس"، در ماه نوامبر 2009 به سفارش روزنامه تایمز لندن یک نظرسنجی در مورد گرمایش زمین انجام داد که نشان داد 41 درصد از پاسخ دهندگان قبول داشتند تغییرات اقلیمی در حال رخ دادن است و این تغییرات عمدتا ناشی از فعالیت های بشر است.

مایکل سیموندز، مدیر پاپولس به بی بی سی گفت: "خیلی عجیب است که نظر مردم در مدت زمان کوتاهی تا این حد تغییر کند."

او گفت: "مردم بریتانیا در ارتباط با سهم بشر در تغییرات اقلیمی تردید دارند و شمار افرادی که تردید دارند رو به افزایش است. این روزها تعداد افرادی که شک دارند از کسانی که به این موضوع اعتقادی راسخ دارند، بیشتر است."

پرفسور باب واتسون، مشاور علمی "دفرا" (وزارت امور زیست محیطی، غذا و روستاها)، یافته های این نظرسنجی را مایوس کننده توصیف کرده است.

او گفت: "این واقعیت که شمار مردمی که باور داشته اند انسان باعث تغییرات نامطلوب در کره زمین است، به طور چشمگیری کمتر شده، مسئله ای جدی است. باید سریعا در این باره اقدام شود."

مشاور علمی دفرا افزود: "لازم است مردم درک کنند تغییرات اقلیمی موضوعی جدی است تا عادات خود را تغییر دهند و کمک کنند جهان به سمت اقتصادی پیش برود که تولید گازهای گلخانه ای آن بسیار پایین است."

از هفتاد و پنج درصد پاسخ دهندگان به نظرسنجی جدید پاپولس که قبول داشتند تغییرات اقلیمی در حال رخ دادن است، یک سوم احساس می کنند در باره عواقب بالقوه زندگی در جهانی گرمتر اغراق شده است.

شمار افرادی که احساس می کنند به خطر تغییرات اقلیمی به اندازه کافی اهمیت داده نشده است از 38 درصد در ماه نوامبر به 25 درصد کاهش یافته است.

مطالب مرتبط