آخرین پرتاب شبانه شاتل انجام شد

پرتاب اندور از مرکز فضایی کندی در فلوریدا
Image caption شاتل ماموریتی 13 روزه در در ایستگاه فضایی سپری خواهد داشت

شاتل فضایی اندور آخرین پرواز شبانه خود از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا را انجام داده است.

شاتل اِندِوِر (Endeavour) راهی ماموریتی 13 روزه به ایستگاه بین المللی فضایی شد.

این فضاپیما حامل دو قطعه اصلی برای تکمیل عملیات ساخت ایستگاه فضایی است و این یکی از آخرین ماموریت ها در این زمینه است.

سازمان فضایی آمریکا، ناسا، فقط چهار پرواز دیگر برای شاتل ها برنامه ریزی کرده است و قرار است همه این پروازها در روشنایی روز انجام شود.

پرتاب شاتل اندور در ساعت چهار و 14 دقیقه صبح به وقت محلی یعنی با 24 ساعت تاخیر انجام شد. اندور قرار بود یکشنبه صبح راهی فضا شود اما به دلیل وجود یک لایه ابر غلیط در آسمان محل پرتاب روی سکو نگاه داشته شد.

ماموریت کنونی اندور رقم زننده لحظه ای مهم برای نقش سازمان فضایی اروپا در ساخت ایستگاه فضایی است. یک قطعه متصل کننده موسوم به نود و یک "برج رصد" با شاتل راهی فضا شده است. هر دو قطعه ساخت شرکت ایتالیا "طالس آلنیا اسپیس" هستند.

"نود 3" محل استقرار سیستم های اصلی ایستگاه برای حمایت از حیات در ایستگاه خواهد بود و همچنین جایی برای گذاشتن یک دستگاه دو (تردمیل) است. خدمه ایستگاه باید برای حفظ سلامتی به خصوص برای حفظ چگالی استخوان، بدن خود را ورز دهند.

یکی از خطرات زندگی در شرایط بی وزنی این است که استخوان ها در طول زمان سست می شوند.

همچنین قطعه دیگری به نام "کاپولا" که یک برج رصدی است و از آن برای کنترل روبوت های موجود در بخش بیرونی سکوی ایستگاه استفاده خواهد شد با شاتل راهی فضا شد.

این قطعه به شکل یک گنبد ساخته شده که شش ضلع آن پنجره های ذوزنقه ای هستند و یک کلاهک مدور شیشه ای سر آن قرار دارد که آن را به بزرگترین پنجره ای که تاکنون برای فضا ساخته شده بدل می کند.

با توجه به منظره فوق العاده ای که این پنجره رو به زمین فراهم می کند انتظار می رود محل وقتگذرانی فضانوردان شود.

فیلیپ دلو مدیر پروژه نود 3 و کاپولا در سازمان فضایی اروپا به بی بی سی گفت: "شنیده ام که یکی از راه های مورد علاقه فضانوردان برای وقتگذرانی در زمان بیکاری تماشای زمین است."

"اثر روانی تماشای فضای بیرون، تماشای زمین، چیزی است که همیشه موضوع استدلال برای ایجاد پنجره در ایستگاه بوده است."

فرماندهی خدمه شاتل اندور در این ماموریت را جورج زامکا، یک سرهنگ سپاه تفنگداران دریایی آمریکا، به عهده دارد. نیکولاس پاتریک کارشناس ماموریت فضایی نیز که در بریتانیا متولد شده جزو خدمه است.

دکتر پاتریک برای نصب این دو واحد تازه به همراه همکارش باب بنکن دو پیاده روی فضایی انجام خواهد داد.

مطالب مرتبط