پانداهای اجاره ای چینی به ژاپن می روند

پاندا
Image caption خیزران (بامبو) غذای مورد علاقه پانداهاست

باغ وحش توکیو با اجاره یک جفت پاندا از چین موافقت کرده است.

شهرداری ژاپن در قبال اجاره پانداها یک میلیون دلار به چین پرداخت می کند.

مقامات چینی این پول را صرف برنامه های مربوط به حفظ نسل پانداها و بازسازی محل زندگی آنها در استان سیچوآن خواهند کرد که در سال 2008 در اثر زلزله ویران شد.

شینتارو ایشیهارا، فرماندار توکیو گفت قیمت اجاره پانداها خیلی زیاد است ولی شهرداری توکیو موفق شده معادل 50 هزار دلار از چین تخفیف بگیرد.

لینگ لینگ، آخرین پاندای نر باقیمانده در باغ وحش توکیو، در سال 2008 مرد.

فرماندار توکیو گفت ژاپنی ها از سراسر کشور به او نامه نوشته و گفته بودند می خواهند یک بار دیگر به تماشای پانداها در باغ وحش توکیو بیایند.

شیننتارو وایشیهارا افزود پانداها حیواناتی هستند که نسلشان در حال انقراض است و همه آنها را دوست دارند.

هنگامی که لینگ لینگ در سن بیست و دو سالگی به دلیل ناراحتی قلبی از بین رفت، ژاپنی ها از سراسر کشور برای باغ وحش توکیو نامه های تسلیت و هدیه فرستادند.

مسئولین باغ وحش عکس لینگ لینگ را روی میله های قفسش نصب کرده بودند و غذای محبوب او یعنی چوب خیزران (بامبو) را نیز در داخل قفس او قرار داده بودند.

چین از دوره جنگ سرد غالبا به نشانه دوستی پانداهای خود را طی برنامه ای که "دیپلماسی پاندا" خوانده می شود به کشورهای دیگر برای مدتی قرض می دهد.

از این پانداها در برنامه های تولید مثل استفاده می شود ولی بنا بر شرطی که چین قائل شده این پانداها و بچه های آنها باید نهایتا به چین بازگردانده شوند.

اخیرا دو پاندا که در آمریکا متولد شده بودند برای شروع یک زندگی جدید به سیچوآن آورده شدند.

این پانداها هنگامی که چین پدر و مادرشان را به باغ وحش واشنگتن قرض داده بود، متولد شده بودند.

مسئولین باغ وحش سیچوآن برای استخدام مترجمی که زبان انگلیسی و چینی بداند در روزنامه ها آگهی داده بودند تا به عادت پانداهای کوچک به زبان و غذای جدید کمک کند.

مطالب مرتبط