دو موسسه آمورشی چینی حملات اینترنتی بر گوگل را رد کردند

Image caption گوگل در سال 2006 میلادی وارد بازار چین شد

دو موسسه آموزش عالی چین که متهم به حملات اینترنتی بر موتور جستجوی گوگل و چند شرکت اینترنتی هستند، اتهامات وارده را رد کردند.

در گزارشی که روز پنجشنبه در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد، آمده است که در ردیابی، مرکز این حملات، دانشگاه جیاتونگ و موسسه دانشگاهی فنی لاشیانگ نسان داده می شود.

اکنون در تازه ترین اظهارات که از سوی شینهوا، خبرگزاری رسمی چین منتشر شده است، مقامات این دو موسسه مداخله کارمندان و دانشجویان خود را در این حملات رد کرده اند.

به گفته کریس هاگ، خبرنگار بی بی سی در شانگهای یک سخنگوی دانشگاه جیاتونگ شانگهای که نامش فاش نشده است گفت که از شنیدن این اتهامات به گفته او "بی اساس" که می تواند شهرت دانشگاه را خدشه دار کند، "آزرده خاطر و شوکه" شده است.

نماینده حزب کمونیست در موسسه دانشگاهی دیگر به نام لانکشیانگ هم به یک خبرگزاری رسمی گفت در تحقیقات، هیچ مدرکی دال بر اینکه حملات اینترنتی از آنجا انجام شده اند، وجود ندارد.

انکار اینگونه اتهامات اصلا دور از انتظار نیست.

حتی اگر آنطور که گزارش اصلی می گوید، نشان داده شود که ممکن است این حملات از کامپیوترهای موجود در آن موسسه انجام شده باشد، این مسئله به همان اندازه که پاسخگوی سوالهاست، سوال برانگیز هم هست. آیا مقامات این حملات را رهبری می کردند یا اینکه حتی از کاربرد این کامپیوترها آگاه بودند؟ آیا دانشجویان به شخصه این حملات را انجام می دادند یا اینکه توسط اساتید دانشگاه یا افراد دیگری هدایت می شدند؟

در حال حاضر دانشگاه جیاتونگ می گوید حتی اگر از طریق آدرس اینترنتی منحصر به فرد کامپیوترها (آدرس آی پی) ثابت شود که این حملات از طریق کامپیوترهای این دانشگاه انجام شده است، این هم دلیل قانع کننده ای برای خطاکار بودن نیست.

مسلما هکرهای مجرب می توانند کنترل یک کامپیوتر را از راه دور در دست بگیرند.

برپایه اطلاعات به دست آمده از وب سایت دانشگاه جیاتونگ، این دانشگاه پایگاه تعلیم متخصصاص رده بالای امنیت اطلاعات است.

موسسه دانشگاهی فنی لانکشیانگ برنامه آموزشی را برای متخصصان فن آوری ارتش چین (پی ال ای) برگزار می کند.

گوگل در سال 2006 میلادی وارد بازار چین شد و خدمات خود را به زبان چینی در اختیار مردم قرار داد، به شرط اینکه مطابق قوانین چین، موارد سیاسی یا حقوق بشری که دولت این کشور نسبت به آن ها حساس است در موتور جستجوی گوگل ظاهر نشود.

شرکت گوگل در پی هک شدن جی میل تعدادی فعال حقوق بشر، اعلام کرد که از این پس نتایج موتور جستجوی اینترنتی "گوگل چینی" را سانسور نخواهد کرد.

گوگل می گوید که این شرکت می داند که خط مشی جدید می تواند به تعطیلی کامل گوگل چینی و بسته شدن دفاتر گوگل در چین منجر شود.

مطالب مرتبط