به روز شده:  00:18 گرينويچ - جمعه 26 فوريه 2010 - 07 اسفند 1388

مایکروسافت شبکه جهانی تولید ای میل های ناخواسته را می بندد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شرکت مایکروسافت از دادگاه اجازه گرفته است یک شبکه جهانی از کامپیوترها را که می گوید مسئول ارسال روزانه بیش از یک و نیم میلیارد ای میل ناخواسته هستند از کار بیاندازد.

قاضی دادگاهی در ایالت ویرجینیا به درخواست این شرکت برای بستن 277 قلمرو اینترنتی که می گوید از آنها برای "فرماندهی و کنترل" شبکه کامپیوترهای ربوده شده موسوم به "والداک" (Waledac) استفاده می شود پاسخ مثبت داد.

شبکه کامپیوترهای ربوده شده (botnet) مجموعه ای از کامپیوترهای آلوده است که تحت کنترل هکرها هستند.

این شرکت گفت که بستن این قلمروها باعث خواهد شد که ارسال دستور به حداکثر 90 هزار کامپیوتر شخصی برای پخش ای میل های ناخواسته (اسپم) قطع خواهد شد.

تحلیلی توسط مایکروسافت نشان داد که در فاصله سوم تا 21 دسامبر "تقریبا 651 میلیون ای میل ناخواسته که قابل انتساب به والداک بود فقط برای حساب های ای میل در هاتمیل ارسال شد."

مایکروسافت گفت که این یکی از ده شبکه بزرگ کامپیوترهای ربوده شده در جهان است.

کامپیوترهایی که به خدمت این شبکه ها در می آیند معمولا به یک به اصطلاح کرم یا ویروس کامپیوتری آلوده هستند و صاحب کامپیوتر معمولا از اینکه دستگاهش ربوده شده بی خبر است.

مایکروسافت گفت که هرچند در عمل این شبکه را بسته، اما هزاران کامپیوتر هنوز آلوده به ویروس هستند و به مردم توصیه کرد از برنامه های ضدویروس استفاده کنند.

مایکروسافت همراه با
یک سازمان اطلاعاتی به نام "شدوور"، دانشگاه واشنگتن و شرکت امنیت کامپیوتری سیمانتک توانست از دادگاهی در شهر الگساندریا در ویرجینیا واقع در حومه واشنگتن دی سی اجازه بستن این قلمروها را بگیرد.

مایکروسافت گفت که این نتیجه چندین ماه تحقیقات است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.