گرمایش زمین باعث مهاجرت لاک پشت ها می شود

لاک پشت
Image caption تورهای ماهیگیری خطری برای لاک پشت هاست

دانشمندان استرالیایی می گویند گرمایش هوای کره زمین سبب شده که لاک پشت های دریایی این ناحیه، زیستگاه های سنتی خود برای تخمگذاری را رها کرده و در جستجوی هوای خنک تر، به نقاط جنوبی تر نقل مکان کنند.

این دانشمندان معتقدند که در نتیجه افزایش درجه حرارت هوا در مناطق استوایی، شن ها و ماسه های ساحلی برای این که بچه لاک پشت ها از تخم بیرون بیایند، بیش از حد گرم است.

به همین دلیل لاک پشت های سرخ که نسلشان در حال انقراض است برای تخم گذاری به جزیره استرادبروک شمالی، که در شرق بریسبان قرار دارد نقل مکان می کنند.

در مورد خطر متوجه از جانب روباه ها برای بچه لاک پشت ها و نیز این که ممکن است زیر چرخ های خودروهای دو سیلندر له شوند ابراز نگرانی شده است.

جنی ترومن یکی از پژوهشگران، می گوید پس از این که لاک پشت ها از هوای گرم شمال فرار می کنند و برای تخمگذاری به نواحی خنک تر جنوبی می آیند با خطر زیر اتومبیل رفتن در یکی از پرطرفدارترین پلاژهای جزیره استرادبروک شمالی، روبرو می شوند.

علاوه بر این، برای بچه لاک پشت ها این خطر هم وجود دارد که در تورهای ماهیگیری گرفتار شوند.

لاک پشت های قرمز استرالیا معمولا در فضای باز ساحل تخمگذاری می کنند.

برای این که بچه لاک پشت ها دوره جنینی را با موفقیت بگذرانند لازم است که درجه حرارت ماسه ها بین 25 تا 33 درجه سانتیگراد باشد.

طرفداران محیط زیست می گویند افزایش حرارت کره زمین سبب شده الگوی تخمگذاری لاک پشت های قرمز عوض شود.

آنها همچنین ابراز نگرانی کرده اند که گرمایش زمین ممکن است موجب به خطر افتادن نسل لاک پشت های قرمز شود چون درجه حرارت ماسه هایی که تخم ها در آن قرار دارند، جنسیت بچه لاک پشت ها را تعیین می کند.

د رنتیجه این احتمال وجود دارد که در هوای گرم تعداد بچه لاک پشت های ماده بیشتر از بچه لاک پشت های نر باشد.

فعالان محیط زیست می گویند هر قدر که هوا گرمتر می شود تناسب تعداد لاک پشت های نر و ماده به هم می خورد و این موضوع می تواند در الگوی تولید مثل لاک پشت های قرمز در آینده، تاثیر بگذارد.