پوست منقش تخم شترمرغ بازگو کننده تاریخ انسان

قطعات پوست تخم شترمرغ
Image caption قدمت این قطعات به 60 هزار سال قبل می رسد و نشانگر علامت گذاری نمادین است

پوست نقش و نگاردار تخم شتر مرغ که در آفریقای جنوبی پیدا شده از نخستین نمونه های استفاده انسان از نمادها است.

قدمت این قطعات که در محوطه موسوم به "پناهگاه صخره دیپکلوف" در "وسترن کیپ" پیدا شده به حدود 60 هزار سال قبل می رسد.

نتایج این مطالعه در نشریه اقدامات آکادمی ملی علوم چاپ شده است.

محققان که از سال 1999 روی این قطعات مطالعه کرده اند استدلال می کنند که این علائم تقریبا بدون شک نوعی پیام است.

دکتر پیر ژان تکسیه از دانشگاه بوردو در فرانسه توضیح داد: "الگوی روی پوسته دو خط موازی بوده که به تصور ما دور (تخم) کشیده شده بود، اما هنوز نتوانسته ایم همه قطعات را کامل کنار هم بچینیم."

او به بی بی سی گفت: "این دو خط موازی را خطوط دیگری با زاویه قائمه یا سایر زوایا قطع کرده است. انسان های اولیه با تکرار این الگو سعی داشتند چیزی را برسانند. شاید می کوشیدند که هویت فرد یا گروه را بیان کنند."

تفکر نمادین - توانایی بشر برای استفاده از یک چیز به عنوان نماد چیز دیگر - یک گام عظیم در تکامل بشر به حساب می آید که راه انسان را از سایر موجودات متمایز ساخت.

درک اینکه این نوع تفکر چه زمانی و در کجا ظهور کرد از مسائل مهمی است که دانشمندانی که سرمنشاء انسان را مطالعه می کنند در پی حل آن هستند.

قدیمی ترین نمونه های تفکر نمادین جواهرآلات ساخته شده از صدف است که در اسرائیل و الجزایر پیدا شد و قدمت آنها به 90 تا 100 هزار سال می رسد.

همچنین دانه های گردن بند از جنس صدف به قدمت 75 هزار سال در "غار بلومبوس" در آفریقای جنوبی کشف شده است.

با این حال اهمیت یافته دیپکلوف ممکن است در شمار آنها باشد که نشان می دهد این علامت گذاری ها کاری بدون تمرکز برای وقتگذرانی نبوده است.

دکتر تکسیه گفت: "چیزی که در دیپکلوف خارق العاده است این است که نزدیک به 300 قطعه منقوش داریم، و به همین دلیل می توانیم از یک سیستم علائم نمادین حرف بزنیم."

مطالب مرتبط