زلزله شیلی طول شبانه روز را کاهش داد

زلزله شیلی
Image caption شدت زلزله شیلی به حدی بوده که محور زمین را تکان داده است

محققان سازمان هوا-فضای آمریکا، ناسا، می گویند طول شبانه روز به خاطر زلزله مهیب شیلی کاهش یافته است.

ریچارد گراس، از محققان مرکز تحقیقاتی جی پی ال ناسا در کالیفرنیا به همراه تعدادی از همکارانش با انجام محاسباتی به این نیتجه رسیده اند که به خاطر زلزله ۸/۸ ریشتری شیلی، سرعت گردش وضعی زمین افزایش یافته و این موضوع طول شبانه روز را کمی بیشتر از یک میلینیوم ثانیه کاهش داده است.

البته این تغییر به قدری کم است که کسی متوجه آن نخواهد شد.

محققان می گویند علت این کوتاه شدن جزئی طول روز، جابجایی صورت گرفته در پوسته زمین است.

برایان بپتی، از سازمان جغرافیایی بریتانیا می گوید ساختار انعطاف پذیر پوسته زمین باعث می شود در اثر تکان های شدید تغییر شکل دهد و به این وسیله در طول شبانه روز تغییر ایجاد کند.

آقای بپتی گفت: "کره زمین سخت نیست و اقیانوس ها و اتمسفر حرکت می کنند. این رخدادها تکان خوردن محور زمین را به همراه دارد که تغییرات قابل ملاحظه ای را به همراه دارد."

او ادامه داد: "زلزله های بزرگ مانند آن چه در شیلی رخ داد یا زمین لرزه ۲۶ دسامبر ۲۰۰۴ در اندونزی می توانند منجر به تکان جزئی محور زمین شوند. سنجش این ارزیابی به دستگاه های دقیق و حساس نیاز دارد و نباید منجر به نگرانی شود."

محققان پیش تر نیز با استفاده از محاسبات مشابه اعلام کرده بودند که زلزله ۱/۹ ریشتری سال ۲۰۰۴ در اندونزی طول شبانه روز را به نزدیک به هفت میلینیوم ثانیه کوتاه کرده است.

مطالب مرتبط