علت نقش داشتن تالیدومید در معلولیت نوزادان کشف شد

نقص عضو ناشی از تالیدومید
Image caption تجویز آرامبخش تالیدومید به مادران باردار نقص اندام حرکتی جنین و عدم تکامل حس شنوایی را به همراه دارد

محققان ژاپنی از کشف علت نقص عضو نوزادانی که مادرانشان هنگام بارداری داروی تالیدومید مصرف کرده اند، خبر می دهند.

اثرات منفی داروی تالیدومید بر تکامل اندام حرکتی جنین هنگامی مشخص شد که هزاران نوزاد در اواخر دهه پنجاه و اوایل دهه شصت میلادی با اندام ناقص به دنیا آمدند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، پروتئین سربلون (Cereblon) که در تکامل اندام حرکتی جنین نقش مهمی دارد، در اثر مصرف داروی آرامبخش تالیدومید در دوران بارداری، خنثی می شود.

پس از توقف تجویز تالیدومید به زنان باردار در سال 1961، پزشکان در پی تولید دارویی با خواص مشابه این آرامبخش بودند ولی تاکنون به علت عدم آشنایی با سازو کار مخرب آن، موفق به این کار نشدند.

حال گروهی از محققان موسسه فناوری توکیو به سرپرستی تاکومی ایتو موفق شده اند به عملکرد این دارو به این عنوان یک عامل تراتوژن پی ببرند.

تراتوژن ها عواملی هستند که قرار گرفتن در معرض آنها در دوران بارداری می تواند منجر به بروز نقص اندام در جنین شود.

محققان پس از پی بردن به تاثیر منفی تالیدومید بر پروتئین سربلون، با استفاده از عوامل دیگری این پروتئین را نوعی ماهی و جنین مرغ از کار انداختند. نتیجه این کار ایجاد ضایعات مشابه داروی تالیدومید بود.

دکتر ایتو به بی بی سی گفت محققان به علت تاثیر مخرب تالیدومید بر جنین به عنوان یک تراتوژن پی برده اند ولی هنوزعلت تاثیرات درمانی این دارو را کشف نکرده اند.

آقای ایتو ادامه داد برای تولید دارویی که فاقد خواص تراتوژنی باشد، پی بردن به ساز و کار درمانی تالیدومید ضروری است و این کار در دستور مرحله بعدی تحقیقات قرار دارد.

مطالب مرتبط