به روز شده:  02:32 گرينويچ - جمعه 12 مارس 2010 - 21 اسفند 1388

'نقش کلیدی' نوسان فشار خون در سکته مغزی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

محققان می گویند که نوسان در فشار خون می تواند نشانه مهمتری از فشار خون دائما بالا برای پیش بینی سکته مغزی باشد.

توصیه های پزشکی فعلی، بر نیاز به پایین آوردن سطح فشار خون برای کاستن از خطر سکته مغزی متمرکز است.

تحقیقات تازه بدان معنی است که پزشکان دیگر نباید فشار خون گهگاه بالا را نادیده بگیرند و باید به تجویز داروهایی بپردازند که پایدارترین سطح فشار خون را باعث می شود.

انجمن سکته مغزی بریتانیا خواستار اصلاح دستورالعمل های ملی در این زمینه شده است.

در نخستین رشته از مطالعات، محققان بریتانیایی و سوئدی تغییرات در فشار خون ثبت شده بیماران در مطب پزشکان را بررسی کردند.

آنها دریافتند کسانی که در جریان بازدیدهای مختلف از مطب، فشار خونشان نوسان داشت، با بیشترین خطر سکته مغزی در آینده مواجه بودند صرفنظر از اینکه میانگین فشار خون آنها چقدر بود.

همچنین بررسی آزمایش های قبلی نشان داد که تفاوت ها در تاثیر داروهای فشار خون را می توان با این محک سنجید که تا چه اندازه فشار خون را یکنواخت نگه می دارند.

یک مطالعه جداگانه که نتایج آن در نشریه "لنست نورولوژی" چاپ شده است نشان داد که برخی داروها به خصوص "مسدود کننده های بتا" باعث افزایش تغییر در فشار خون بیمار می شوند.

'پیامدهای عمده'

پروفسور پیتر راتوِل از دانشکده نورولوژی بالینی در دانشگاه آکسفورد که این تحقیقات تازه را هدایت کرده است گفت که این یافته ها دارای پیامدهای عمده برای چگونگی شناسایی و معالجه کسانی است که با خطر بالای سکته مغزی مواجهند.

او گفت: "در حال حاضر، دستورالعمل برای پزشکان این است که در صورت مشاهده یک مورد غیرعادی فشار خون بالا آن را نادیده بگیرند و بعدا در جلسات دیگر فشار مریض را اندازه بگیرند و تا وقتی که فشار مرتبا بالا نیست، نیازی به معالجه هم نیست."

"حالا ما بر اساس مطالعه خود می گوییم که آنها نباید یک مورد استثنائی فشار خون بالا را نادیده بگیرید."

او افزود که پزشکان عمومی همچنین باید اطمینان حاصل کنند که موثرترین ترکیب از داروها را تجویز می کنند - و در صورت ممکن دارویی تجویز شود که نه فقط فشار را پایین می آورد بلکه آن را تثبیت می کند.

معلوم نیست که چرا جهش گهگاهی فشار خون خطر سکته مغزی را افزایش می دهد اما تصور می شود که ناشی از فشاری باشد که بر سیستم وارد می آورد.

پروفسور راتوِل گفت کسانی که فشار خون خود را در خانه اندازه می گیرند و شاهد نوسان آن هستند بهتر است به پزشک خبر دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.