سرباز نابینا با زبانش "می بیند"

Image caption سرجوخه لاندبرگ گفت این وسیله زندگی او را متحول کرده است

یک سرباز بریتانیایی که در اثر انفجار خمپاره در عراق بینایی خود را از دست داده، گفته است زندگی اش به خاطر فن آوری که اجازه می دهد با زبانش "ببیند"، دگرگون شده است.

کرگ لاندبرگ، 24 ساله از شهر والتون در مرزیساید، با استفاده از "برین پورت"، بدون عصا راه می رود، شکل اشیاء را تشخیص می دهد و می تواند کلمات را بخواند.

این دستگاه تصاویر را به پالس الکتریکی تبدیل می کند که به زبان فرستاده می شود.

این سرباز گفت دستگاه برین پورت در بدنش حس "سوزن سوزن شدن" را ایجاد می کند.

سرجوخه لاندبرگ همراه با لشکر "گینگ" ارتش بریتانیا در جبهه های جنگ عراق می جنگیده است که در سال 2007 مورد حمله خمپاره ای قرار می گیرد. او در این حادثه بینایی خود را از دست داد.

وزارت دفاع بریتانیا این سرباز را برای آزمایش دستگاهی نوظهور که از دوربینی ویدیویی و یک جفت عینک آفتابی متصل به "آب نبات چوبی پلاستیکی" تشکیل شده، انتخاب کرده است.

برای استفاده از برین پورت، فرد نابینا "آب نبات چوبی پلاستیکی" را در دهان خود و روی زبانش می گذارد تا بتواند پالس های الکتریکی را بخواند.

سرجوخه لاندبورگ گفت وسیله ای که در دهانش می گذارد مانند "لیس زدن یک باتری 9 ولت یا خوردن آب نباتی است که در دهان کم کم می ترکد."

او گفت: "پالس های الکتریکی باعث می شود خطوط و اشکال را دریافت کنم و چون رنگ آنها سیاه و سفید است روی زبانم تصاویر دو بعدی دریافت می کنم. آنچه احساس می کنم شبیه سوزن سوزن شدن دست و پاست."

آقای لاندبرگ افزود: "برین پورت نخستین نمونه است اما توان بالقوه آن برای متحول کردن زندگی من عظیم است. این دستگاه برای پیشبرد امکاناتی که در اختیار نابیناهاست قابلیت زیادی دارد."

این سرباز گفت این دستگاه برای او این امکان را فراهم کرده است که بلافاصله اشیاء را از روی میز یا زمین بردارد در حالی که پیش از این باید با دست به دنبال آنها می گشته است.

البته او گفت به استفاده از سگ راهنمای خود ادامه خواهد داد.

وزارت دفاع بریتانیا گفته است که انتظار دارد بابت خرید این دستگاه و دوره آموزشی آن هجده هزار پوند هزینه کند.

کاربران برین پورت هنگام استفاده از این دستگاه نمی توانند حرف بزنند یا غذا بخورند به همین دلیل طراحان امیدوارند بتوانند دستگاهی کوچکتر را بسازند که بشود آن را به طور دائمی پشت دندان یا در سقف دهان کار گذاشت.

مطالب مرتبط