به روز شده:  14:47 گرينويچ - سه شنبه 16 مارس 2010 - 25 اسفند 1388

هشدارچین به گوگل: قوانین ما را رعایت کن

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقامات چین به شرکت اینترنتی گوگل هشدار داده اند که حتی اگر این شرکت می خواهد در اعتراض به سانسور و هک کردن، از چین خارج شود، باید قوانین این کشور را رعایت کند.

در پی هک شدن"جی میل" شماری از فعالان حقوق بشر، گوگل دو ماه قبل تهدید کرده بود که به سانسور نتایج موتور جستجوگر اینترنتی "گوگل چینی" پایان خواهد داد.

این سانسور برای حذف مطالبی بود که چین آن را نامناسب می دانست.

یک سخنگوی وزارت بازرگانی چین گفت چنانچه گوگل می خواهد از این کشور خارج شود باید قبلا این وزارتخانه را مطلع سازد و هنوز چنین کاری نکرده است.

چین مانع دسترسی شهروندان خود به سایت های بین المللی مانند فیس بوک، تویتر و یوتیوب می شود.

گوگل در سال 2006 میلادی وارد بازار چین شد و خدمات خود را به زبان چینی در اختیار مردم قرار داد، به این شرط که مطابق قوانین چین، اتفاقات سیاسی یا حقوق بشری که دولت این کشور نسبت به آن ها حساس است در موتور جستجوی گوگل ظاهر نشود.

موافقت گوگل با سانسور جنجال برانگیز بود، اما گوگل استدلال می کرد که افزایش جریان اطلاعات به چین، هرچند سانسور شده، به نفع مردم چین خواهد بود.

دو ماه قبل دیوید دروموند، مشاور حقوقی گوگل اعلام کرد که گوگل در ماه دسامبر سال 2009 متوجه شده است که هدف یک رشته حملات سایبری بسیار پیشرفته قرار گرفته است.

او صراحتا دولت چین را مسوول ندانست، اما گفت که مبدا حملات چین بوده و هک کردن جی میل شماری از فعالان حقوق بشر در چین هدف اصلی مهاجمان بوده است.

مدیر گوگل نیز گفته بود در حمله گسترده دیگری جی میل تعدادی از فعالان حقوق بشر مستقر در آمریکا، اروپا و چین که از سیاست های چین انتقاد می کنند، به طور مستمر هک شده است.

گوگل می گوید که این شرکت مطلع است که خط مشی جدید این شرکت می تواند به تعطیلی کامل گوگل چینی و بسته شدن دفاتر گوگل در چین منجر شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.