گوگل سانسور اینترنت در چین را متوقف کرد

گوگل در چین
Image caption اختلاف گوگل و چین شکاف بین این کشور و آمریکا را عمیق تر کرده است

شرکت اینترنتی گوگل اعلام کرده که به سانسور موتور جستجوگر چینی خود خاتمه داده و وب سایت چینی خود را تعطیل کرده است.

گوگل روز دوشنبه (۲۲ مارس) در وبلاگ خود خبر داد، از این پس ترافیک اینترنتی کاربران چینی را از گوگل چینی (google.cn) به سایت هنگ کنگ این شرکت (google.com/hk) می فرستد.

هنگ کنگ، مستعمره سابق بریتانیا، هرچند بخشی از قلمروی چین بحساب می آید، دارای نظام سیاسی و اقتصادی بازتری است و اینترنت در آن سانسور نمی شود.

با وجود تعطیل شدن سایت "گوگل چینی"، گوگل قصد دارد دفاتر دیگر خود در چین را باز نگاه دارد و به پروژه های تحقیقاتی خود در این کشور ادامه دهد.

در پی هک شدن "جی میل" شماری از فعالان حقوق بشر، گوگل در ماه ژانویه امسال برای پایان دادن به سانسور نتایج موتور جستجوگر اینترنتی "گوگل چین" با مقام های این کشور وارد مذاکره شد.

دولت چین رفع سانسور اینترنت را برخلاف قوانین خود می داند، زیرا به موضوع هایی مانند دموکراسی و حقوق بشر حساس است و با ظاهر شدن آن ها در نتایج موتورهای جستجوگر مخالف است.

چین همچنین مانع دسترسی شهروندان به سایت های اجتماعی مانند فیس بوک، تویتر و یوتیوب می شود.

گوگل روز دوشنبه تصمیم جدید خود را مطابق قوانین چین و هنگ کنگ دانست.

هنوز مقام های چین به این اقدام گوگل واکنشی نشان نداده اند.

گوگل در سال ۲۰۰۶ میلادی وارد بازار چین شد و خدمات خود را به زبان چینی در اختیار مردم قرار داد، به این شرط که مطابق قوانین چین، اتفاقات سیاسی یا حقوق بشری که دولت این کشور نسبت به آن ها حساس است در موتور جستجوی گوگل ظاهر نشود.

موافقت گوگل با سانسور جنجال برانگیز بود، اما گوگل استدلال می کرد که افزایش جریان اطلاعات به چین، هرچند سانسور شده، به نفع مردم چین خواهد بود.

این شرکت در ماه ژانویه اعلام کرد که در سال ۲۰۰۹ میلادی هدف یک رشته حملات سایبری بسیار پیشرفته از چین قرار گرفته است.

به گفته گوگل، هک کردن "جی میل" شماری از فعالان حقوق بشر در چین هدف اصلی مهاجمان بوده است.

بر اساس گزارش های رسانه های آمریکا، هکرها از داخل دو موسسه آموزش عالی چین بنام های دانشگاه جیاتونگ و موسسه دانشگاهی فنی لاشیانگ نسان به گوگل حمله کرده بودند.

مقام های این دو موسسه مداخله کارمندان و دانشجویان خود در حمله به گوگل را رد کرده اند.

مطالب مرتبط