هشدار برای والدین: وقتی موبایل ها به اینترنت وصل می شوند

تصویر امکانات آی فون بر روی صفحه آن
Image caption دسترسی به اینترنت بر روی گوشی های موبایل، کنترل والدین بر محتوای آنچه کودکان شان مشاهده می کنند را بسیار کاهش داده است

روانشناسان معتقدند که باید امکان کنترل والدین بر دسترسی کودکان و نوجوانان به اینترنت از طریق گوشی های موبایل بیشتر شود.

تانیا بای رن، روانشناس مشاور دولت بریتانیا می گوید با توجه به گسترش روز افزون دسترسی همگانی به اینترنت از طریق تلفن همراه، شرکت های تولید کننده گوشی های موبایل و ارایه کنندگان خدمات مخابراتی باید امکاناتی را ایجاد کنند که والدین بتوانند بر محتوای قرار گرفته در دسترس کودکان خود، کنترل بیشتری داشته باشند.

خانم بای رن می گوید: "بیایید برای دسترسی کودکان و نوجوانان به اینترنت بر روی گوشی های موبایل، مقرراتی وضع کنیم که با توسل به آنها والدین بتوانند از طریق شرکت فراهم کننده خدمات، بر آنچه فرزندانشان دریافت می کنند کنترل داشته و از سلامت آنها مطمئن شوند."

این روانشناس مشاور دولت هم اکنون در حال تهیه گزارشی است که به موجب آن محتویات نامناسب بازی های کامپیوتری و سایت های نامناسب برای کودکان و نوجوانان قابل دسترسی است، به دولت بریتانیا معرفی خواهد شد.

به گفته خانم بای رن، بریتانیا تنها کشوری است که نهاد ویژه ای را برای رایزنی میان بخش صنعت، دولت و سازمان های غیر دولتی ایجاد کرده و آنها در همکاری نزدیک با یکدیگر تلاش دارند تا محیط اینترنت را برای دسترسی کودکان "مناسب و سالم" کنند. اگر چه از نظر او هنوز این تلاش ها کافی نیست.

هم اکنون کودکان و نوجوانان در بریتانیا می توانند با ارسال پیامی کوتاه مسئولان را در مورد محتوای نامناسب قرار گرفته در محیط اینترنت خود و یا تعرض به حریم خصوصی شان، مطلع کنند.

خانم بای رن از بی بی سی خواسته است تا موضوع "فضای امن و سالم" در اینترنت بر روی گوشی های موبایل را مورد بحث و تبادل نظر قرار دهد تا رسیدگی به این موضوع سرعت بیشتری پیدا کند.

تصاویر مستهجن و شبکه های اجتماعی

نتایج تحقیقات خانم بای رن نشان می دهد که شبکه های اجتماعی می توانند فضایی ناشناخته و خطرناک برای کودکان و نوجوانان قلمداد شوند و بسیاری از والدین از به عضویت درآمدن کودکان خود در این شبکه های اجتماعی بی خبرند.

به عنوان مثال، شبکه اجتماعی فیس بوک هم اکنون بیش از ۴۰۰ میلیون عضو دارد و بسیاری از اعضای آن را نوجوانان زیر ۱۸ سال تشکیل می دهند.

همچنین دسترسی به تصاویر سکسی و مشاهده و یادگیری روابط جنسی نامناسب از دیگر تهدید هایی است که کودکان به راحتی می توانند از طریق گوشی موبایل و اتصال به اینترنت در معرض آن قرار گیرند.

مطالب مرتبط