منافع ماموگرافی از مضراتش بیشتر است

ماموگرافی
Image caption تحقیقات جدید می گویند انجام آزمایشهایی نظیر ماموگرافی باعث می شود در ازای هر نفر که ممکن است تحت درمان غیر ضروری قرار بگیرد، جان دو نفر از مرگ نجات پیدا کند

تحقیقات جدید در باره سرطان پستان نشان می دهد که بر خلاف آنچه تصور می شد، منافع آزمایش های ویژه تشخیص این بیماری مانند ماموگرافی و سونو گرافی و عکسبرداری از خطراتش بیشتر است.

نتیجه تحقیقات در این زمینه حاکی از آن است که در ازای هر بیماری که در نتیجه این آزمایش ها ممکن است تحت درمان غیر ضروری قرارگیرد، جان دو نفربه دلیل همین آزمایش ها نجات پیدا می کند.

این در حالیست که برخی دانشمندان هنوز معتقدند اینگونه آزمایشها سرطانهایی را نشان می دهند که الزاما خطرناک و مرگبار نیستند.

جین دریپر خبرنگارامور پزشکی و سلامت بی بی سی گزارش می دهد:

در دو دهه گذشته به طور معمول زنان در دهه 50 و 60 سالگی زند گی شان تحت آزمایش های تشخیص سرطان پستان مانند ماموگرافی قرار می گرفتند اما اخیرا برخی صاحبنظران با انتقاد از این شیوه می گویند، اینکه همه زنان در این سنین مورد آزمایشهای مربوطه قرار بگیرندممکن است باعث شود افراد زیادی به خاطر ابتلا به سرطان هایی مورد درمان قرار گیرند که الزاما مرگبار نبوده و زندگی آنها را تهدید نمی کنند.

این در حالیست که تحقیقات جدید بر روی هزاران نفر از زنان بریتانیایی و سوئدی نشان می دهد تعداد کسانی در پی انجام آزمایش ها، تحت درمان غیر ضروری قرار گرفته اند از تعداد افرادی که جانشان به همین واسطه نجات پیدا کرده کمتر است.

با این حال برخی پزشکان روشهای این تحقیق را زیر سوال می برند.

دست اندرکاران امور درمانی در بریتانیا هم اکنون مشغول باز نویسی دفترچه های حاوی اطلاعات مربوط به آزمایشهای تشخیص سرطان پستان هستند.

بعد از اختلاف نظر هایی که در این مورد پیش آمده قرار بر این است که جزییات بیشتری از منافع و مضرات این آزمایش ها در این دفترچه ها درج شود.

سرطان پستان یکی از مهم ترین عوامل مرگ و میر زنان در جهان است.

سالانه حدود 1/5میلیون نفر درجهان به این بیماری مبتلا می شوند و حدود 465 هزار نفرشان به دلیل ابتلا به این سرطان می میرند.

گروهی از محققان آلمانی و بریتانیایی به تازگی در یک کنفرانس در اسپانیا اعلام کردند مبتلایان به سرطان پستان که برای کنترل فشار خون خود از داروهای موسوم به بتا بلاکر استفاده می کنند از سایر مبتلایان به این بیماری بیشتر عمر می کنند.

به گفته محققان امکان دارد این دسته از داروها مانع فعالیت هورمون هایی شود که در گسترش سلول های سرطانی به سایر قسمت های بدن موثر هستند.

مطالب مرتبط