برابری جنسیتی در فضا

نائوکی یامازاکی
Image caption نائوکی یامازاکی دومین زن ژاپنی است که به فضا می رود

نتایج برابری جنسیتی به فضا هم رسید. برای نخستین بار چهار فضانورد زن در ایستگاه بین المللی فضایی زمین را دور خواهند زند.

در میان آن ها یک فضانورد زن ژاپنی است و به این ترتیب با پرواز او در فضا، نقش سنتی زن و مرد در خانواده های ژاپن هم به چالش کشیده شده است.

در ژاپن به او فضانوردِ مادر گفته می شود. نائوکی یامازاکی دومین زن ژاپنی است که به فضا می رود، اما این زندگی خانوادگی اوست که نگاه ها را به خانه او در ژاپن جلب کرده.

شوهر خانم یامازاکی مهندس هوا و فضا است و برای مراقبت از دختر هفت ساله شان به کار خود در یک شرکت نرم افزاری خاتمه داد تا همسرش قادر باشد آرزوهای خود را محقق کند.

تلویزیون ژاپن تصاویری از تائیچی یامازوکی در حال درست کردن برنج و رخت شستن پخش کرد که کار متداولی برای مردان ژاپنی به شمار نمی رود. اغلب آنها کار خود را نان آوری برای خانه می دانند و نزدیک سه چهارم زنان با بچه دار شدن از کار خود دست می کشند که تنها تعداد اندکی از آن ها به کار بازمی گردند.

خانم و آقای یامازاکی گفتند برقراری این نظم جدید برای آن ها آسان نبوده است و حتی در این برنامه تلویزیونی اعتراف کردند زمانی که نائوکی در آمریکا و روسیه دوره های طولانی آموزش فضانوردی می دیده به جدایی هم فکر کرده بودند.

آقای یامازاکی با فرستاده شدن این سفینه به فضا گفت از اینکه همسرش درنهایت به رویاهایش رسید و در فضا پرواز می کند خوشحال است و به آن افتخار می کند.