چین و نپال در مورد ارتفاع قله اورست به توافق رسیدند

ارتفاع قله اورست
Image caption زمین شناسان می گویند ارتفاع قله اورست در حال افزایش است.

پس از یک اختلاف نظر طولانی بین چین و نپال بر سر ارتفاع قله اورست، سرانجام دو کشور در این مورد با هم به توافق رسیده اند.

چین و نپال پذیرفتند که ارتفاع بلندترین کوه جهان در مرز دو کشور، ۸۸۴۸ متر است. پیش از این چینی ها معتقد بودند که باید مبنای سنجش ارتفاع اورست، صخره این کوه باشد. در مقابل نپالی ها می گفتند که ارتفاع برفی که قله اورست را پوشانده هم باید در اندازه گیری به حساب بیاید که در این صورت ۴ متر به ارتفاع اورست افزوده می شد.

اکنون چین می گوید که پس از گفتگو با مقامات نپال در کاتماندو با نظر آنها موافقت کرده است.

این به آن معناست که ارتفاع قله اورست از این پس رسما ۸۸۴۸ متر در نظر گرفته می شود.

البته نپال هم با نظر چین در مورد اینکه ارتفاع صخره قله اورست ۸۸۴۴ متر است موافقت کرده است.

از زمان نخستین صعود موفقیت آمیز به اورست توسط "شرپا تنزینگ نورگی" و "ادموند هیلاری" در سال ۱۹۵۳، تا به حال هزاران نفر موفق به فتح این قله شده اند، اما ارتفاع دقیق قله اورست از زمان اولین اندازه گیری آن در سال ۱۸۵۶ تا به حال همواره موضوع بحث و اختلاف نظر بین چین و نپال بوده است.

ارتفاع ۸۸۴۸ متر که پیش تر هم در حد گسترده تری به عنوان ارتفاع واقعی اورست مورد پذیرش بود، نخستین بار در سال ۱۹۵۵ توسط یک گروه هندی اندازه گیری شد. مبنای این اندازه گیری هم به جای صخره، ارتفاع نوک پوشیده از برف اورست بود.

اما زمین شناسان می گویند که احتمالا محاسبات هر دو کشور در مورد ارتفاع قله اورست اشتباه است.

آنها می گویند که با توجه به جابجایی صفحات قاره ای، صفحه هند در حال فرو رفتن به زیر صفحه چین و نپال است که این موضوع باعث افزایش ارتفاع قله اورست می شود.

در ماه می سال ۱۹۹۰ میلادی یک تیم تحقیقاتی آمریکایی با استفاده از تکنولوژی GPS رکورد جدید ۸۸۵۰ متر را به عنوان ارتفاع قله اورست ثبت کرد. این ارتفاعی است که در حال حاضر موسسه آمریکایی نشنال جئوگرافیک از آن استفاده می کند.

با این حال هنوز نپال این ارتفاع جدید را به رسمیت نشناخته است.

مطالب مرتبط