برنامه اوباما برای فرستادن فضانورد به مدار مریخ

باراک اوباما
Image caption باراک اوباما گفت هیچکس به اندازه او متعهد به اجرای برنامه های فضایی آمریکا نیست

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید اعزام فضانوردان به مدار کره مریخ و بازگرداندن آنان تا اواسط دهه 2030، امکان پذیر خواهد بود.

این ادعای آقای اوباما در جریان سخنرانی مهم او برای کارمندان و میهمانان در مرکز فضایی کندی در فلوریدا بود.

باراک اوباما جزئیات برنامه تازه خود برای آژانس فضایی آمریکا (ناسا) را شرح می داد.

وی گفت هدف های مهمی برای ناسا در طی پنج سال آینده در نظر گرفته است و بودجه لازم برای اجرای این برنامه ها از جمله 6 میلیارد دلار اعتبار اضافی، را فراهم خواهد کرد.

باراک اوباما گفت: "ما امیدواریم تا سال 2025، سفینه تازه ای برای پروازهای طولانی طراحی کنیم تا بتوانیم برای اولین بار انسان را به فاصله ای دورتر از کره ماه بفرستیم."

او افزود: " تا اواسط دهه 2030 قادر خواهیم بود فضانوردان را به مدار کره مریخ بفرستیم و به سلامت آنان را به زمین بازگردانیم. به دنبال آن برنامه پیاده شدن انسان در کره مریخ را دنبال خواهیم کرد."

از هنگامی که باراک اوباما در ماه فوریه گذشته اعلام کرد که در نظر دارد برنامه کنونی موسوم به Constellation برای جایگزین کردن سفینه های فضایی قدیمی با سفینه های جدید جهت سفرهای فضایی را منوقف کند، کاخ سفید با انتقادهای گسترده روبرو شده است.

نظر آقای اوباما این بود که هزینه اجرای این برنامه بسیار سنگین است و تکمیل آن بیش از حد طول خواهد کشید.

به عقیده وی دست آوردهای طرح جدیدی که او قصد پیاده کردن آن را دارد از طرح قبلی بیشتر بوده و در زمان کوتاه تری به نتیجه خواهد رسید.

باراک اوباما گفت: "آنچه که ما به دنبال آن هستیم ادامه مسیری که تا کنون طی می کرده ایم نیست بلکه ما می خواهیم به سوی آینده جهش داشته باشیم. ما می‌خواهیم موفقیت های چشمگیری داشته باشیم و برنامه ناسا را به کلی تغییر دهیم."

وی پیشنهاد کرد که فعالیت ایستگاه فضایی بین المللی، که قرار است در سال 2016 پایان یابد دست کم تا سال 2020 تمدید شود و یک بار دیگر تاکید کرد که آرزوی او این است که شرکت های خصوصی تجارتی برنامه های پرتاب سفینه های فضانوردان را عهده دار شوند.

فرصت های شغلی جدید

آقای اوباما قول داد که برنامه ساخت راکت جدیدی را که می تواند بار سنگین تری را حمل کند تا قبل از سال 2015 آغاز کند. ولی افزود که تکنولوژی این راکت باید دارای نیروی رانش جدیدی باشد چون تقلید راکت های قدیمی بی فایده است.

باراک اوباما تاکید کرد که هیچ کس به اندازه او متعهد به اعزام سفینه های حامل سرنشین به فضا و اکتشافات فضایی توسط بشر نیست ولی خاطر نشان کرد که اجرای این برنامه ها با روش های قبلی امکان پذیر نخواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به نگرانی ها از این که سیاست فضایی آمریکا ممکن است به قیمت بی کار شدن هزاران نفر تمام شود مدعی شد که برنامه های پیشنهادی او موجب ایجاد دو هزار و پانصد فرصت شغلی جدید در مقایسه با برنامه فضایی فعلی خواهد شد.

آقای اوباما در تاکید به حمایتش از برنامه های فضایی به حاضران یادآوری کرد در هنگامی که دولت به منظور کاهش کسری بودجه، برای جلوگیری از افزایش و حتی کم کردن بودجه نهادهای تحت کنترل خود تلاش می کند، ناسا در یک موقعیت استثنایی قرار گرفته و بودجه اش افزایش یافته است.

وی ابراز اطمینان کرد که این سرمایه گذاری ثمریخش بوده و موجب بهبود شرایط زندگی، پیشرفت جامعه، تقویت اقتصادی و الهام بخش نسل های آینده آمریکا خواهد بود.

مطالب مرتبط