وب‌نورد؛ از تقویم فارسی تا تردستی

وب‌نورد بخشی از برنامه کلیک است که از تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی پخش می‌شود و به معرفی وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها می‌پردازد.

تقویم تاریخ

Taghvim pro

اگر بیرون از ایران زندگی می‌کنید و مناسبت‌های مهم مانند تولدها، روز مادر و عیدها را فراموش می‌کنید، دیگر نگران نباشید چون اپلیکیشن تقویم پرو این مشکل را حل کرده است. چند اپلیکیشن تقویم ایرانی در اپزشاپ است که می‌توانید آن را روی تلفن نصب کنید. مدل رایگان این برنامه خیلی ابتدایی است و فقط روز و تاریخ را نشان می‌دهد. اما یکی از این اپلیکیشن‌ها به اسم «تقویم پرو» بسیار کاربردی است. به غیر از اینکه روزها و تاریخ را نشان می‌دهد، همه تعطیلی‌های رسمی ایران را هم با جزییات در اختیارتان می‌گذارد. این برنامه قیمت مناسبی دارد و علاوه بر امکانات فوق می‌تونید از قسمت تبدیل تاریخ استفاده کرده و تاریخ‌های خورشیدی و میلادی را با هم تطبیق بدهید، یا از تبدیل زمان استفاده کنید و زمان جایی که هستید را با زمان در ایران مقایسه کنید.

داستان‌های کودکانه

www.farsinet.com/ghesseh

در این سایت می‌توانید قصه‌های فارسی مثل حسنی، اتل متل توتوله و عروسی خاله سوسکه و آقا موشه را با تصویرهای قشنگ و رنگی برای فرزندانتان بخوانید. فقط کافی است روی قصه مورد نظر کلیک کنید و آن را به صورت کتاب داستان الکترونیکی ورق بزنید و بگذارید بچه‌ها از قصه و نقاشی‌ها لذت ببرند. در ضمن، سایت آموزش الفبای فارسی با شعر دارد.

درست تلفظ کنیم

www.fonetiks.org

درست تلفظ کردن واژه‌های خارجی معمولاً کار راحتی نیست. وجود انواع لهجه‌ها مثل انگلیسی، آمریکایی، استرالیایی، اسکاتلندی و غیره می‌تواند هر کسی را کاملاً گیج کند. اینجاست که یک راهنمای تلفظ درست انگلیسی خیلی به کار می‌آید. fonetiks یک راهنمای کامل از تلفظ کلمات انگلیسی به لهجه‌هایی مثل انگلیسی، آمریکایی، آفریقای جنوبی و حتی هندی در اختیار قرار می‌دهد. روی پرچم کشور انگلیسی‌زبان مورد نظر کلیک کنید. یک پنجره با یک جعبه جستجو باز می‌شود. کلمه مورد نظر را بنویسید. تلفظ کلمه به صورت نوشتاری و شنیداری تولید خواهد شد. به غیر از تلفظ، اطلاعات دیگری مثل معنی کلمه، و بعضی اوقات حتی ریشه آن را نمایش می‌دهد. همه این خدمات هم رایگان است.

باغ‌وحش مجازی

www.waza.org/en/zoo

یک باغ وحش مجازی را به خانه بیاورید. این سایت حیوان‌ها را بر اساس گونه، منطقه جغرافیایی و عکس دسته‌بندی کرده است. فقط کافی است روی یکی از این سه گزینه کلیک کنید و وارد دنیای بزرگ حیوانات شوید. مثلاً روی گونۀ پستاندارها کلیک کنید تا ببینید کدام حیوان‌ها جزو این دسته محسوب می‌شوند. می‌توانید روی یک گونه کلیک کنید تا انواع مختلف آنها با عکس نمایش داده شود. و با کلیک روی هرکدام، اطلاعات مفیدی در اختیار قرار می‌گیرد. اگر به قسمت مناطق جغرافیایی و منطقه مورد نظر خود بروید و مثلاً آفریقا را انتخاب کنید، گونه‌های موجود در آن منطقه نمایش داده می‌شود.

آموزش شعبده‌بازی و تردستی

www.shobadebaz.com

شعبده‌بازها و تردست‌ها، بارها ما را تحت تأثیر خود قرار داده‌اند. سایت شعبده‌باز سایت جالب است برای علاقمندان به یادگیری این هنر. این سایت آموزش رایگان بعضی از بازی‌های شعبده را انجام می‌دهد. در قسمت بالای سایت، شعبده‌ها دسته‌بندی شده‌اند. مثلاً کارت، سکه، حلقه و خیلی چیزهای دیگر. کافی است روی هر کدام کلیک کرده، وارد دسته‌بندی شوید. خلاصه انواع تردستی‌ها را خواهید دید. با کلیک روی هر کدام، اجازه دانلود فیلم آموزشی داده می‌شود. فیلم‌های مرتبط با شعبده‌بازان مشهور دنیا را هم می‌توان در بخش‌های دیگر این وب‌سایت یافت. معرفی شعبده‌بازارن مشهور دنیا در سمت چپ سایت قرار دارد. در قسمت شعبده رایگان، کتاب‌های الکترونیک و فیلم‌های آموزشی را برای دانلود گذاشته‌اند.