تلفات فلج اطفال در تاجیکستان

تاجیکستان
Image caption از آغاز ماه مه مایه‌کوبی کودکان تاجیک علیه فلج اطفال آغاز می‌شود

سازمان جهانی بهداشت از ۳۲ مورد تأیید شده ابتلا به فلج اطفال و ۱۲ مورد مرگ مبتلایان به این بیماری در تاجیکستان خبر داده است.

به گفته این سازمان، در میان قربانیان این بیماری ۱۰ کودک زیر ۱۵ سال دیده می شود.

گفته می‌شود از میان ۶۸ منطقه سیاسی و جغرافیایی تاجیکستان، ویروس فلج اطفال در ۲۴ منطقه کشف شده است.

مقامات بهداشتی می‌گویند، که این نوع ویروس فلج اطفال (فلج شل حاد)، که پیش تر در تاجیکستان مشاهده نشده نبود، از ایالت اتّر پرادیش هند منشأ می‌گیرد.

همه موارد ابتلا به فلج اطفال در مناطق جنوب-غرب تاجیکستان ثبت شده است. گستره ابتلا به ویروس پلیمیلیت هنوز به ولایت های سغد و بدخشان نرسیده است.

طبق اطّلاع سازمان جهانی بهداشت، از میان ۳۲ مورد ابتلا به ویروس فلج اطفال، ۱۷ نفر را کودکان زیر دوسال تشکیل می‌دهند؛ ۱۴ نفر از دو تا پنج‌سال و یک نفر بین شش و پانزده‌سال بوده‌اند. از این میان ۶۶ درصد را پسران تشکیل می‌دهند.

پیش تر، مقامات بهداشتی گفته بودند که برای آزمایش نمونه‌های خون حدود ۸۰ نفر از مبتلایان احتمالی به پولیو میلیت یا فلج کودکان را به آزمایشگاهی در مسکو فرستاده اند.

پس از آن، شمس الدین جابرف، مدیر کلّ مرکز مایه‌کوبی وزارت بهداشت تاجیکستان به بی بی سی گفت، که آزمایشها توسط کارشناسان از ژنو، کپنهاگ و آمریکا مشخص کرده است که ویروس فلج اطفال یا پولیو میلیت وحشی نوع اول به تاجیکستان از هند وارد شده است. او گفت که که این نوع ویروس تنها در هند وجود دارد.

هند، افغانستان، پاکستان و نیجریا از جمله کشورهایی محسوب می‌شوند که انواعی از ویروس های بیماری فلج اطفال یا پولیو میلیت در آنها فعال است.

به گفته کارشناسان، ویروس پولیو میلیت نوع اول برای تاجیکستان بیگانه محسوب می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید در سالهای اخیر وضعیت مقابله با این ویروس در برخی از این کشورها، از جمله در نیجریا، بهتر شده است.

تاجیکستان، که در سازمان جهانی بهداشت شامل منطقه اروپا می‌شود، از سال ۲۰۰۲ به این سو از جمله کشورهایی محسوب می‌شد که در آنها فلج کودکان از میان رفته است.

آخرین مورد ابتلا به فلج اطفال در تاجیکستان ۱۹۹۷ ثبت شده بود.

امّا این بدان معنی نیست که در این کشور افراد مبتلا به فلج اطفال وجود ندارند. به گفته منابع وزارت بهداشت تاجیکستان، همه‌ساله در این کشور تعداد ۳۰-۴۰ مورد ابتلا به ویروس فلج اطفال حاد ثبت می‌شود، که این امری طبیعی است.

ولی کشف این ویروس در شمار بیشتری از افراد در تاجیکستان که در دو ماه گذشته صورت گرفته، بیانگر وضعی غیرمعمول بوده و باعث نگرانی پزشکان از احتمال شیوع فلج اطفال را فراهم کرده است.

به همین دلیل پزشکان تاجیک در این باره به سازمان جهانی بهداشت اطّلاع داده و خواستار کمک به تشخیص این بیماری در افراد احتمالاً مبتلا و کمک به مایه‌کوبی کودکان تاجیک شده‌اند.

قرار است از آغاز ماه مه (اواسط اردیبهشت) کارزار گسترده واکسیناسیون یا مایه‌کوبی علیه بیماری فلج کودکان در سراسر تاجیکستان در سه مرحله به طور رسمی آغاز شود.

در این کارزار حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از کودکان تا پنج‌ساله مایه‌کوبی خواهند شد.

مایه‌کوبی کودکان تاجیک در سه مرحله صورت می‌گیرد. مرحلة اول در شهر دوشنبه و نواحی پیرامون آن از اول مه و مناطق دیگر از چهارم ماه مه آغاز می‌شود. دو مرحله دیگر مایه‌کوبی از ۱۸ تا ۲۲ مه و از اول تا پنجم ژوئن انجام خواهد شد.

برای این اقدام سازمان جهانی بهداشت و صندوق کودکان سازمان ملل حدود چهار میلیون واکسن ضد فلج اطفال را برای مایه‌کوبی بیش از یک میلیون کودک زیر شش‌ساله به تاجیکستان وارد کرده است.

کشورهای همسایه تاجیکستان نیز نظارت بر وضعیت فلج اطفال حاد را تقویت کرده‌اند و قرار است در این کشورها نیز مایه‌کوبی علیه بیماری پولیو میلیت یا فلج اطفال انجام شود.

افزایش قابل توجه ویروس فلج اطفال حاد که همه‌ساله مواردی از آن در کشورهای جهان ثبت می‌شود، می تواند نشانه‌ای از احتمال گسترش بیماری فلج افال یا پولیو میلیت محسوب می‌شود.

فلج اطفال بیماری سرایتی (واگیردار) است که دستگاه گوارش و در بعضی موارد دستگاه عصبی مرکزی را مختل می‌کند. در نتیجه این بیماری اعضای بدن از کار می‌ماند و شخص مبتلا در کوتاه‌ مدت جان خود را از دست می‌دهد.

بیماری فلج اطفال هیچ درمان مشخّصی ندارد و هیچ گونه دارویی علیه ویروس این بیماری نیست.

مؤثرترین راه مبارزه با آن واکسن زنی یا مایه‌کوبی کودکان تا پنج سال است که در زمینه جلوگیری از ابتلا به فلج اطفال در تمام طول عمر بسیار موثر است.