ایران از شناسایی عوامل حملات سایبری خبر داد

حمله های اینترنتی
Image caption دولت ایران حملات سایبری را به عوامل خارج از این کشور نسبت داده است

رضا تقی پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران از شناسایی عوامل حملات اینترنتی به سایت های ایرانی خبر داد و گفت که این حملات از خارج از این کشور صورت گرفته است.

آقای تقی پور روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت (۱۸ مه) با اعلام این مطلب به خبرگزاری فارس گفت: "سال گذشته با وجود تمام حمله هایی که از خارج از کشور صورت گرفت، هیچ یک از سایت های کشور آسیب جدی ندید و تمامی این حمله ها شناسایی و با آنها مقابله شده است."

او با اشاره به شناسایی و بستن آی پی(I P) کسانی که از ایران اقدام به حمله اینترنتی کنند گفت که مقررات جهانی هنوز اجازه "مقابله به مثل" را به آنها نمی دهد و نمی توان درمورد افرادی که از خارج ایران به سایت های داخلی حمله می کنند اقدام کرد.

او افزود که کشورش قصد ورود به فضای جنگ علنی یا حملات اینترنتی را ندارد.

آقای تقی پور با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه تاسیس مرکزی که وظیفه اش شناسایی مسیر حمله های مجازی است، از دو مرکز "ماهر" و "گوهر" نام برد.

چندی پیش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز مرکزی تحت عنوان "بررسی جرایم سازمان یافته" تشکیل داد که زیر مجموعه پدافند سایبری سپاه است و وظیفه آن "نظارت و بررسی جرائم سازمان یافته تروریستی، جاسوسی، اقتصادی و اجتماعی در فضای مجازی" اعلام شده است.

این مرکز وب سایتی تحت عنوان "گرداب" دارد که در ایام ناآرامی های پس از انتخابات، تصاویر معترضان را منتشر کرد و خواهان آن شد تا این افراد از سوی مردم "شناسایی" شوند.

در جریان حوادث پس از انتخابات سال گذشته ایران، تعدادی از سایت های اینترنتی وابسته به دولت ایران برای ساعت هایی هک شد.

همچنین "ارتش سایبری ایران" که هنوز مشخص نیست نام فرد یا یک گروه است، به سایت های مخالف دولت ایران حمله کرد.

'مراجعه به سایت های خارجی؛ علت کندی اینترنت'

سرعت پایین اینترنت از موضوع هایی است که کاربران این کشور همیشه از آن انتقاد می کنند، اما صابر فیضی، مدیر عامل شرکت مخابرات ایران علت کندی سرعت اینترنت در این کشور را حجم زیاد مراجعه کاربران به سایت های خارج از این کشور می داند.

آقای فیضی روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت (۱۸ مه) کمبود محتوا در سایت های داخل ایران را علت اصلی مراجعه بیشتر کاربران به سایت های خارجی عنوان کرد و گفت: "این امر باعث شده تا برقراری ارتباط اینترنتی با خارج از کشور پانصد برابر ارتباطات تلفنی با خارج کشور باشد."

در حال حاضر کاربران خانگی در ایران نمی توانند اینترنت با سرعت بیشتر از ۱۲۸ کیلو بیت در ثانیه داشته باشند و دولت هم بارها از این محدودیت دفاع کرده است.

محدودیت سرعت اینترنت به خصوص در ماه های بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری افزایش پیدا کرد.

دولت ایران برای مقابله با معترضان در این مدت از طریق کاهش سرعت و قطع اینترنت و مسدود کردن سایت ها سعی کرد مانع انتشار اخبار رویداد های داخل ایران شود، اما کاربران ایرانی با وجود این محدودیت ها، دوره تازه ای را در روزنامه نگاری شهروندی به نام خود ثبت کردند.

آنها با انتقال تصاویر ضبط شده معترضان که به وسیله موبایل ها گرفته شده بود، ابعاد اعتراضات را در سراسر جهان منتشر کردند.

مطالب مرتبط