کاهش شصت درصدی نرخ مرگ و میر کودکان در جهان

کودک آفریقایی
Image caption بخش اعظم تلفات کودکان زیر پنج سال مربوط به کشورهای جنوب صحراست

یک بررسی جدید نشان می دهد که نرخ مرگ و میر کودکان زیر پنج سال، طی چهل سال گذشته در سراسر جهان شصت در صد کاهش یافته است.

در این بررسی که نتیجه آن در نشریه پزشکی بریتانیایی Lancet انتشار یافته، خاطر نشان شده که با وجود این کاهش، نرخ مرگ و میر کودکان تا آن حدی که در اهداف توسعه هزاره سوم سازمان ملل متحد، تعیین شده بود پائین نیامده است.

این بررسی نشان می دهد که شانس این که نوزادی که اکنون در چاد، مالی یا نیجریه به دنیا می آید به سن پنج سالگی برسد تقریبا 60 برابر کمتر از کودکی است که در کشور های اسکاندیناوی متولد می شود.

گزارش مورد بحث همچنین می گوید بهبود وضعیت کودکان در کشورهای در حال توسعه، بدلیل برنامه های واکسینه کردن کودکان، استفاده از پشه بند برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مالاریا و نیز داروهایی است که برای مبارزه با بیماری ایدز تجویز می شود.

یکی از نکات مهمی که در گزارش به آن اشاره شده این است که در بعضی از کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا این بهبود متوقف شده و از طرف دیگر بریتانیا اکنون بالاترین نرخ مرگ و میر کودکان در اروپای غربی را دارد.

البته بریتانیا از سال 1990 تا کنون نرخ مرگ و میر کودکان را 50 درصد کاهش داده است ولی این نرخ در کشورهای اتریش، قبرس، آلمان، یونان، ایرلند، اسرائیل، مالت، پرتغال و اسپانیا کمتر از بریتانیاست.

یک سخنگوی وزارت بهداشت بریتانیا گفت نرخ مرگ نوزادان در بریتانیا اکنون در پائین ترین سطح قرار دارد.

شمار مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در سراسر جهان، در سال جاری میلادی هفت میلیون و 700 هزار نفر تخمین زده شده است.

نیمی از این مرگ ها در کشورهای جنوب صحرا در آفریقا اتفاق می افتد.

تهیه کنندگان گزارش می گویند تازه ترین آمار نشان می دهد که کاهش نرخ تلفات کودکان، سریع تر از حدی بوده که برای بسیاری از کشورهای فقیرتر محاسبه شده بود.