امید برای ساخت واکسن سرطان پستان افزایش یافت

Image caption رادیولوژیست یک اسکن ماموگرام را بررسی می کند

دانشمندان آمریکایی می گویند واکسنی را ساخته اند که از سرطان پستان در موش های آزمایشگاهی جلوگیری کرده است.

محققان - که یافته های آنها در نشریه نیچر مدیسن (Nature Medicine)، منتشر شده است - اکنون در صددند این واکسن را روی انسان آزمایش کنند.

اما آنها هشدار داده اند ممکن است چند سال طول بکشد تا این واکسن به طور گسترده عرضه شود.

متخصصان ایمن شناسی، که چند سال است این تحقیق را هدایت کرده اند، می گویند این واکسن پروتئینی را هدف قرار می دهد که در اکثر تومورهای پستان یافت می شود.

وینسنت توهی، از موسسه تحقیقی- آموزشی ایالت کلیولند، گفت: "ما باور داریم که این واکسن در آینده برای جلوگیری از سرطان پستان در زنان بزرگسال جلوگیری خواهد کرد همانطور که واکسن ها از ابتلای کودکان به بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کند."

آقای توهی افزود: "اگر آزمایش این واکسن در انسان ها نیز موفق باشد، دنیای پزشکی دستاوردی بسیار بزرگ داشته است. ما می توانیم خطر ابتلا به سرطان پستان را حذف کنیم."

چالشی منحصر به فرد

در این تحقیق، موش هایی که به لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به سرطان پستان بودند، واکسینه شدند. واکسنی که به نیمی از آنها داده شد حاوی "آ-لاکتالبومین" بود اما واکسن نیمی دیگر این آنتی ژن را نداشت.

هیچ کدام از موش هایی که واکسن حاوی آ-لاکتالبومین دریافت کردند به سرطان پستان مبتلا نشدند در حالی که سایر موش ها مبتلا شدند.

دولت آمریکا دو واکسن را که در پیشگیری از ابتلا به سرطان موثر است، تائید کرده، یکی برای مقابله با سرطان گردن رحم و یکی دیگر برای پیشگیری از ابتلا به سرطان کبد.

اما، این واکسن ها ویروس های اچ پی وی و اچ بی وی (ویروس ایجاد کننده هپاتیت بی)، را هدف قرار می دهند که شرایط را برای ایجاد بیماری سرطان مساعد می کند و کنترل آنها، تاثیری بر شکل گیری خود سرطان ندارند.

در حالی که ویروس اچ پی وی ممکن است در بدن ایجاد عفونت کند، حمل آن در اکثر موارد علائم بیماری ایجاد نمی کند. اما در شمار محدودی از افراد ممکن است تبدیل بیماری شود.

تولید واکسن پیشگیرنده برای سرطان مشکل بوده است؛ مشکلی که ویروس ها ایجاد نمی کنند.

دستگاه ایمنی بدن، ویروس ها را مهاجم می داند اما سلول های سرطانی را نه.

سرطان، تکثیر خارج از اندازه سلول های بدن است. تلاش برای واکسینه کردن بدن علیه این تکثیر غیرعادی، در عمل واکسینه کردن بدن علیه خودش است و از بین بردن بافت های سالم.

کیتلین پلفرامن، از سازمان خیریه "کشفیات در باره سرطان پستان"، می گوید: "نتیجه این تحقیق ممکن است در آینده تاثیرات مهمی بر چگونگی جلوگیری از سرطان پستان داشته باشد. اما این تحقیق در مراحل اولیه است و ما مشتاقانه در انتظاریم که نتیجه آزمایش های بالینی بزرگ را ببینیم و این که آیا برای انسان نیز موثر و بی خطر است."

خانم پلفرامن افزود: "در حال حاضر زنان می توانند گام هایی را برای کاهش خطر سرطان پستان بردارند. کم کردن مصرف مشروبات الکلی، داشتن وزن متعادل و ورزش کردن از جمله این گام هاست."

پرفسور رابرت هوکینز، متخصص درمان سرطان در بریتانیا گفت: "سال ها طول خواهد کشید تا بتوانیم این واکسن را از جنبه های مختلف مورد آزمایش قرار دهیم و مطمئن شویم برای جلوگیری از سرطان در زنان، موثر و بی خطر است."

مطالب مرتبط