یک شبانه روز انتظار در صف آیفون ۴

 آیفن ۴
Image caption شرکت اپل نوع جدید تلفن آیفون را بسیار تکمیل تر از انواع قبلی این گوشی ها می داند.

شرکت اپل امروز جدیدترین نوع تلفن های همراه آیفون، موسوم به "آیفون ۴" را در بریتانیا روانه بازار کرد.

امروز بیش از هزار نفر از مشتاقان دریافت این گوشی جدید در برابر فروشگاه اصلی شرکت اپل در مرکز لندن صف کشیده بودند تا از اولین کسانی باشند که شانس خریداری و استفاده از این تلفن همراه را دارند. حتی عده ای از این افراد از دیشب در مقابل این فروشگاه مستقر شده بودند.

آیفون ۴ در مقایسه با گوشی های آیفون قبلی سبک تر و کوچک تر است و مسئولان شرکت اپل اعلام کرده اند که بدنه فلزی این گوشی ها در عمل با ایفای نقش آنتن، امکان آنتن دهی بهتری در مقایسه با آیفون های قدیمی تر فراهم می کند.

الکس، یکی از طرفداران پر و پاقرص آیفون که اهل کشور کاناداست و در دبی اقامت دارد به سایت انگلیسی بی بی سی گفت که تنها برای اینکه از جمله اولین کسانی باشد که آیفون ۴ را خریداری می کند، از دبی به لندن سفر کرده و ساعت ها در صف انتظار کشیده تا دستش به این گوشی جدید برسد.

اپل در حالی این تلفن جدید را روانه بازار بریتانیا می کند که از امروز بسیاری از شرکت های ارائه دهنده خدمات مخابراتی از جمله O2 در حرکتی جدید، محدودیت هایی را در مورد میزان اطلاعاتی که کاربران تلفن های همراه می توانند از اینترنت دریافت کنند وضع کرده اند.

تا پیش از این اغلب این شرکت ها به کاربران اجازه می دادند که به شکل نامحدود و به هر اندازه که مایلند اطلاعات را از اینترنت دانلود کنند.

اما از این پس بیشتر شرکت های مخابراتی در بریتانیا سقف ۱ گیگا بایت را به عنوان حداکثر میزان اطلاعات قابل دانلود اعلام کرده اند و به این ترتیب برای دانلود اطلاعات بیشتز از این میزان کاربران باید هزینه ای اضافی به این شرکت ها پرداخت کنند.

امکانات گوشی جدید

Image caption استیو جابز، مدیر عامل شرکت اپل در مراسم معرفی آیفون ۴ از قابلیت های جدید این گوشی می گوید.

شرکت اپل تغییرات مختلفی را در طراحی و ساخت گوشی جدید خود اعمال کرده است.

این شرکت ادعا می کند که ابعاد بزرگتر باتری در آیفون ۴ امکان مکالمه تلفنی را تا ۴۰ درصد افزایش می دهد و کاربران می توانند تا ۶ ساعت بدون نیاز به شارژ مجدد باتری از اینترنت 3G استفاده کنند.

اما شاید یکی از انقلابی ترین ویژگی ها این گوشی جدید امکان برقراری ویدیو کنفرانس با گوشی های مشابه در شبکه های اینترنت WiFi باشد. در این صورت برای نخستین بار کاربران تلفن قادر خواهند بود به راحتی در حین تماس تلفنی تصاویر ویدیویی شخص مقابل را به طور همزمان مشاهده کنند.

از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این گوشی جدید، شفافیت و دقت بی نظیر در صفحه نمایش آن است که به گفته مسئولان شرکت اپل با توجه به ۴ برابر بودن تعداد پیکسل ها (۹۶۰ در ۶۴۰) در صفحه نمایش نسبت به گوشی های قدیمی تر، کاربران تصاویری به مراتب دقیق تر و با ظرافت بیشتر را تجربه خواهند کرد.

شاید یکی از ایرادهایی که تا پیش از این به گوشی های آیفون گرفته می شد، عدم قابلیت اجرای همزمان چند برنامه یا اپلیکیشن در این گوشی ها بود. آیفون ۴ با رفع این مشکل امکانی را فراهم کرده که کاربران نه تنها بتوانند همزمان بدون پایین آمدن سرعت اجرای برنامه ها از آنها استفاده کنند، بلکه این موضوع به مصرف بیهوده باتری هم منجر نشود.

با عرضه این گوشی جدید به بازار کاربران قادر خواهند بود فایل های ویدیویی را با کیفیت HD ضبط کنند و همزمان قابلیت تدوین ویدیو در گوشی با استفاده از نرم افزارهای موجود نیز فراهم شده است.

در عین حال دوربین عکاسی ۵ مگا پیکسلی گوشی های آیفون ۴ عکس هایی با شفافیت بیشتر می گیرند و بر خلاف گذشته امکان فلاش برای عکاسی در شب را هم فراهم کرده است.

مطالب مرتبط