فشار خون؛ دومین بیماری شایع در ایران

دستگاه فشار خون
Image caption فشار خون بعد از دیابت شایع ترین بیماری در ایران است

وزارت بهداشت و درمان ایران فشار خون را دومین بیماری شایع کشور بعد از دیابت معرفی کرده است و از مردم خواسته نمک کمتری مصرف کنند.

فخرالسادات امامی رئیس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت به خبرگزاری مهر گفته که فشار خون دومین بیماری شایع است و برای پیشگیری از آن باید نمکدان ها از سر سفره ها جمع آوری شود.

بنابر گزارشهای رسمی در ایران حدود 5.5 میلیون نفر دیابت دارند و هر ساله مبالغ سنگینی برای درمان این افراد هزینه می شود.

بیماری دیابت یک نوع اختلال در سوخت و ساز بدن است که در آن یا انسولین به مقدار کافی در بدن وجود ندارد و یا انسولین موجود قادر نیست وظیفه خود را به درستی انجام دهد در چنین شرایطی قند خون افزایش می یابد.

به گفته خانم امامی، نیمی از افراد مبتلا به فشار خون از بیماری خود خبر ندارند و لازم است که گروه های مختلف سنی در دوره های زمانی مشخص به صورت مرتب با اندازه گیری فشار خون، آن راکنترل کنند.

به گفته رئیس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت، "بدن انسان به صورت ناخواسته مقدار زیادی کلرورسدیم از طریق مواد غذایی متفاوت به شکل املاح دریافت می کند و برای همین استفاده از نمکدان در سر سفره برای مصرف بیشتر نمک کاملا غیرضروری است."

وزارت بهداشت ایران می گوید که اگر مردم عادت استفاده از نمکدان را ترک کنند، این ترک عادت می تواند نقش مهمی در پیشگیری از فشار خون ایفا کند.

به گفته خانم امامی، همانند صنعت دخانیات، صنایع غذایی نیز باید برچسب هایی در باره خطر مصرف زیاد نمک روی مواد غذایی درج کنند.

مواد غذایی بسته بندی شده در حجم زیادی در ایران عرضه می شود ولی روی تعدادی کمی از بسته های مواد غذایی میزان نمک و دیگر املاح نوشته شده است.

رئیس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت ایران معتقد است که "وقت آن رسیده که صنایع غذایی کشورمان میزان نمک موجود در مواد غذایی تولید شده را در روی بسته های مواد غذایی درج کنند."

مطالب مرتبط