تحقیق علمی: رابطه اعلام خطا در فوتبال با زاویه دید

صحنه گل انگلستان به آلمان که داور آن را نپذیرفت
Image caption گل تیم فوتبال انگلستان به تیم فوتبال آلمان که داور آن را نپذیرفت به بحث اشتباهات داوری در فوتبال دامن زد

در حالی که فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) در حال بررسی استفاده از فن آوری برای جلوگیری از اشتباه در داورای مسابقات است، نتیجه مطالعه ای در ایالات متحده آمریکا نشان می دهد که جلوگیری از تصمیم های اشتباه داوران، نیازمند اقدامات دیگری است.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا می گویند که دو نفر که یک بازی را از زاویه های مختلف نگاه می کنند، ممکن است داوری های متفاوتی در مورد یک لحظه از بازی داشته باشند.

به عنوان نمونه، گروهی از شرکت کنندگان در این تحقیق صحنه یکسانی را از دو زاویه مقابل هم تماشا کردند و معلوم شد احتمال اینکه این صحنه مذکور خطا به نظر برسد در کسانی که حرکت را از راست به چپ می دیدند بیشتر از کسانی است که حرکت را از چپ به راست می دیدند.

محققان معتقدند در صورتی که این موضوع در جریان بازی های واقعی، برای داورها هم مصداق داشته باشد، می تواند به زیان یک تیم و به نفع تیم دیگر تمام شود.

در موارد آموزشی فیفا آمده است که اگر داوران به صورت مورب بدوند می توانند زمین بازی را بهتر تحت نظر داشته باشند.

اما دانشمندان می گویند موقعیت مورب داوران احتمال خطا گرفتن ضربه هایی را که خطا نبوده است، افزایش می دهد.

دکتر اکساندر کرانجک که سرپرستی انجام این تحقیقات را در دانشگاه پنسیلوانیا بر عهده داشت، با اشاره به نتایج تحقیقات می گوید: "این احتمال وجود دارد که اگر داوران از چپ به راست به بازی نگاه کنند تعداد خطاهایی که اعلام می کنند کمتر از حالتی باشد که همان بازی را از راست به چپ تماشا کنند."

دکتر کرانجک می افزاید: "به طور قطع ما تعداد زیادی از این اعلام خطاها را در جریان همین جام جهانی دیدیم. من خودم طرفدار تیم آمریکا هستم و فکر می کنم که گل سوم آمریکا در برابر اسلوونی که داور آن را مردود اعلام کرد، به همین دلیل بود."

دانشمندان می گویند ممکن است نتیجه به دست آمده از این تحقیق با این حقیقت مرتبط باشد که شرکت کنندگان در آن، همگی انگلیسی زبان بوده اند و با روش خواندن از چپ به راست بزرگ شده اند.

آنها می گویند همین تحقیق را باید با جمعیتی که با روش خواندن از راست به چپ بزرگ شده اند نیز تکرار کرد تا نتایج کامل تر و قابل اتکاتری به دست بیاید.

مطالب مرتبط