خورشید گرفتگی کامل در جزیره ایستر

Image caption پیش بینی آب و هوا مطلوب نیست و به بازدید کنندگان هشدار داده شده که احتمالا آسمان نیمه ابری خواهد بود

هزاران جهانگرد، دانشمند و خبرنگار به یک جزیره دور افتاده در اقیانوس آرام سفر کرده اند تا شاهد رخ دادن خورشید گرفتگی کم سابقه باشند. خورشید گرفتگی که امروز (یکشنبه 11 ژوئیه)، از چند ساعت دیگر آغاز می شود، کامل خواهد بود.

کارشناسان می گویند مشاهده گرفتگی کامل خورشید که فقط برای چهار دقیقه و 41 ثانبه دوام خواهد داشت، در جزیره ایستر (متعلق به کشور شیلی)، امکان پذیر است. در این لحظات خورشید، ماه و کره زمین در یک خط قرار می گیرند.

در مدت کوتاهی که کسوف در جریان است منطقه باریکی از اقیانوس آرام جنوبی به طول یازده هزار کیلومتر از روز روشن وارد تاریکی محض می شود.

بنا به گزارش خبرگزاری ها کسوف ممکن است مثلا در تاهیتی، تماشای آغاز بازی فینال جام جهانی فوتبال را تحت الشعاع قرار دهد. این بازی با فاصله چند دقیقه بعد از آغاز خورشید گرفتگی شروع می شود.

وقوع کسوف همواره همراه با اعتقادات خرافی بوده است. داستان های تاریخی گفته اند که خورشید گرفتگی با مرگ یا تولد پادشاهان، شکست ها یا پیروزی ها و فصل درویی پر بار یا قحطی همزمان بوده است.

هجوم علاقمندان مشاهده خورشید گرفتگی باعث شده است که جمعیت جزیره ایستر دو برابر شود.

یونسکو، سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد، جزیره ایستر را میراث جهانی نامیده است.

جزیره ایستر، که فقط 160 کیلومتر مربع مساحت دارد، با مشکلات زیست محیطی مانند آلودگی آب و جنگل زدایی مواجه است.

در زمین لرزه بزرگ و سونامی 27 فوریه امسال که کشور شیلی را لرزاند، نیروی دریایی این کشور بخش هایی از جزیره ایستر را تخلیه کرد چون بیم داشت امواج و جریان آب مناطق مختلف را تخریب کند.

اما در چند ماه اخیر مسئولان محلی این جزیره تلاش داشته اند صنعت جهانگردی بین المللی را متقاعد کنند که این اراضی عمدتا دست نخورده باقی مانده است.

پیش بینی آب و هوا مطلوب نیست و به بازدید کنندگان هشدار داده شده که احتمالا آسمان نیمه ابری خواهد بود.

مطالب مرتبط