ژل رحم 'خطر اچ آی وی را به شدت کاهش می دهد'

اپلیکاتور ژل
Image caption این ژل با یک اپلیکاتور به رحم مالیده می شود

آزمایشی در آفریقای جنوبی نشان داده است که یک ژل ضدمیکروبی که به رحم مالیده می شود به طور قابل توجهی از میزان آلوده شدن زنان به ویروس اچ آی وی در اثر آمیزش با افراد آلوده می کاهد.

این ژل که حاوی داروی ضدایدز "تنوفوویر" (tenofovir) است پس از یک سال استفاده آزمایشی، به میزان 50 درصد از میزان آلودگی به ویروس کاست. میزان کاهش ابتلا به این ویروس در یک دوره دو سال و نیمه 39 درصد بود.

اگر این نتایج تایید شود، اولین بار خواهد بود که موثر بودن یک ژل ضدمیکروبی نشان داده می شود.

این ژل می تواند برای زنانی مفید باشد که کسانی که با آنها همبستر می شوند از استفاده از کاندوم خودداری می کنند.

راه های تازه مهار گسترش اچ آی وی به خصوص در بخش جنوبی تر آفریقا به شدت مورد نیاز است. تقریبا 60 درصد مبتلایان در این بخش جهان را زنان تشکیل می دهند.

بسیاری از زنان در آنجا اغلب مجبور به آمیزش غیربهداشتی می شوند و به طور بیولوژیکی بیش از مردان در مقابل ویروس اچ آی وی آسیب پذیرند که ژل را به گزینه جذابی بدل می کند.

آژانس های سازمان ملل با استقبال از این نتایج گفتند که ماه آینده با برگزاری یک گردهمایی با حضور کارشناسان، درباره اینکه در گام بعدی با این محصول چه باید کرد بحث خواهند کرد.

'فقط چند پنی'

نتایج این مطالعه سه ساله که توسط "موسسه برنامه تحقیقات ایدز در آفریقای جنوبی" (کاپریسا) تکمیل شد، در یک کنفرانس بین المللی ایدز در وین ارائه شد و روز دوشنبه در نشریه آمریکایی "ساینس" چاپ شد.

استفاده از این ژل یک بار در 12 ساعت قبل از آمیزش و یک بار در 12 ساعت پس از آن توسط زنان 18 تا 40 ساله هم ایمن و هم قابل قبول است.

سلیم قبول کریم، یکی از دو محقق ارشد در این مطالعه، در وین به خبرنگاران گفت که 889 زن شرکت کننده در آزمایش، که در شهر ساحلی دوربان و همچنین یک روستای کوچک انجام شد، عمدتا طبق دستور از ژل استفاده کرده اند.

در میان آنها کاندوم توزیع شد و در زمینه آمیزش بهداشتی به آنها توصیه هایی ارائه شد. آنها ماهی یک بار تحت آزمایش اچ آی وی قرار گرفتند.

98 زن پس از 30 ماه به اچ آی وی آلوده شده بودند - 38 نفر در گروهی که ژل تنوفوویر دریافت کرده بودند و 60 نفر در گروهی که دارویی بی خاصیت دریافت کرده بودند.

دکتر کریم گفت: "ما کاهش 39 درصدی ابتلا را در گروه تنوفوویر نشان دادیم."

او افزود که تنوفوویر در 12 ماه اول استفاده، خطر ابتلا را 50 درصد کاهش می دهد اما بعد تاثیر آن کم می شود.

او گفت زنانی که با نظم بیشتری ژل را مصرف کردند خیلی کمتر آلوده شدند.

دکتر کریم می گوید که نمی داند هر دوز از این دارو چقدر هزینه دارد اما گفت که وسیله استعمال و ژل "فقط چند پنی" خرج دارد.

مطالب مرتبط