نوشیدن الکل می تواند 'از شدت آرتروز بکاهد'

میکده
Image caption هنوز علت اینکه چرا الکل بر این بیماری اثر می گذارد معلوم نیست

محققان می گویند که نوشیدن الکل نه تنها می تواند علائم آرتروز روماتیسمی را تخفیف دهد بلکه به نظر می رسد که در مجموع از شدت این بیماری نیز می کاهد.

دانشمندان در دانشگاه شفیلد از دو گروه از بیماران مبتلا و غیرمبتلا به آرتروز خواستند که اطلاعاتی درباره عادات خود در زمینه نوشیدن الکل ارائه کنند.

آنها دریافتند که بیمارانی که بیشتر الکل می نوشیدند از درد و تورم مفصلی کمتری رنج می بردند.

متخصصان می گویند که بیماران نباید این یافته را چراغ سبزی برای نوشیدن بیشتر الکل تعبیر کنند. بیماران این مطالعه بیش از میزان توصیه شده توسط دولت بریتانیا یعنی حداکثر 10 بار در هفته الکل نمی نوشیدند.

در این مطالعه 873 بیمار مبتلا به آرتروز روماتیسمی با 1004 نفر که به آن مبتلا نبودند مقایسه شدند.

از هر دو گروه خواسته شد بگویند که در یک ماه منتهی به زمان شروع مطالعه چقدر الکل نوشیده اند.

بیماران یک پرسشنامه را پر کردند، مورد عکسبرداری رادیوگرافی و آزمایش خون قرار گرفتند و پرستار مفاصل آنها را معاینه کرد.

'خسارت کمتر'

دکتر جیمز ماکسول مشاور روماتولوژی و نویسنده اصلی این مقاله در باره نتایج آن توضیح داد.

او گفت: "ما دریافتیم که شدت علائم بیماری در بیمارانی که بیشتر الکل نوشیده بودند در مقایسه با کسانی که اصلا الکل نمی خوردند یا خیلی کم می خوردند کمتر بود."

محققان دریافتند که عکس های رادیوگرافی نشان داد که مفاصل آنها آسیب کمتری دیده بود و آزمایش خون نیز نشان دهنده میزان تورم پایین تر بود و درد و تورم و ناتوانی کمتری در مفاصل حس می کردند.

آنها می گویند که هنوز نمی دانند چرا نوشیدن الکل از شدت آرتروز روماتیسمی و آسیب پذیری مردم در ابتلا به آن می کاهد.

دکتر ماکسول گفت شواهدی هست که نشان می دهد الکل فعالیت سیستم مصونیت بدن را کاهش می دهد و این ممکن است مسیرهای گسترش آرتروز را مختل کند.

نویسندگان مقاله می گویند که برای تایید این نتایج به تحقیقات بیشتری نیاز است. به علاوه آنها بر لزوم تحقیقاتی برای کشف علت تاثیر الکل بر این بیماری تاکید کردند.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که الکل ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

در مطالعه تازه احتمال ابتلا به این بیماری در کسانی که الکل مصرف نمی کردند در مقایسه با کسانی که ماهی بیش از ده بار الکل می نوشیدند چهار برابر بیشتر بود.

اما یک سخنگوی تحقیقات آرتروز بریتانیا، موسسه ای که از تامین کنندگان مالی مطالعه بود، گفت: "ما نمی خواهیم که مبتلایان به آرتروز روماتیسمی این را از مطالعه برداشت کنند که باید بروند و شروع به نوشیدن مکرر الکل آن هم به مقدار زیاد کنند زیرا می تواند برای سلامتشان خطرناک باشد."

او گفت بعضی از معالجات برای این بیماری مانند داروی متوترکسات که سیستم دفاعی را سرکوب می کند می تواند در صورت مصرف بالای الکل به کبد آسیب برساند.

مطالب مرتبط