فراز و نشیب‌های فیس بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی

در پی اعلام این خبر که شمار اعضای شبکه اجتماعی فیس بوک به پانصد میلیون رسیده،‌ اکنون اعلام شده است که جزئیات شخصی ۱۰۰ میلیون کاربر شبکه اجتماعی اینترنتی فیس بوک توسط یک مشاور امور امنیتی جمع آوری و دراینترنت منتشر شده است.

"ران بوز" با استفاده از یک کد، مشخصات شخصی (پروفایل) کاربرانی را جمع آوری کرد که به دلیل نوع محدودیت هایی که برای دسترسی به مشخصات خصوصی شان انتخاب کرده اند، این اطلاعات را در دسترس عموم قرار داده اند.

آقای بوز می گوید این اطلاعات را به این دلیل منتشر کرده است که توجه بیشتری را به موضوع "حریم خصوصی" جلب کند. اما فیس بوک می گوید که انتشار این اطلاعات حریم خصوصی کسی را نقض نکرده واین اطلاعات قبلا هم در دسترس عموم قرار داشته است.

فایل شامل این اطلاعات به سرعت در اینترنت پخش شد.

در وب سایت "پایرت بی"، بزرگترین وب سایت برای به اشتراک گذاری فایل، فهرست این اطلاعات توسط بیش از ۱۰۰۰ نفر دانلود و توزیع می شد.

فیس بوک در بیانیه ای که بی بی سی فرستاد، توضیح داد که این فهرست پیش از این هم در دسترس عموم قرار داشته است.

"کسانی که از فیس بوک استفاده می کنند، از آنجا که صاحب اطلاعات شخصی خود هستند این حق را دارند که تصمیم بگیرند چه قسمتی از اطلاعاتشان را در چه زمانی در دسترس چه کسانی قرار بدهند."

"در این مورد، اطلاعاتی که با توافق مردم در دسترس عموم قرار دارد، توسط فردی که در این مورد تحقیق کرده، جمع آوری شده است. این اطلاعات قبلا هم در گوگل، بینگ، و موتور جستجوهای دیگرو همینطور فیس بوک موجود بوده است"

در ادامه بیانیه فیس بوک گفته شده " هیچگونه اطلاعات خصوصی ای در فیس بوک در دسترس عموم قرار ندارد و حریم خصوصی کسی هم شکسته نشده است."

"سردرگمی درباره حریم خصوصی"

سایمون دیویس از "پرایوسی اینترنشنال"، نهاد ناظر بر امور مربوط به حریم خصوصی، به بی بی سی گفت که مدتی بود که به فیس بوک هشدارهائی در این مورد داده می شد.

"فیس بوک می بایست که انتظار این موضوع را می داشت و فکری در این باره می کرد."

آقای دیویس گفت جمع آوری، یا به گفته او "صید" این اطلاعات، به سردرگمی در مورد حریم خصوصی اضافه کرده است.

"مردم مقررات مربوط به حریم خصوصی را در فیس بوک درک نکردند و نتیجه اش هم همین است که اکنون می بینیم."

در اوائل سال جاری میلادی، فیس بوک با موج شدیدی از انتقاد از طرف کاربرانش روبرو شد که از تنظیمات مربوط به حریم خصوصی در این شبکه اجتماعی شاکی بودند.

انتقاد عمده از فیس بوک این بود که بسیاری از کاربران بطور ناخواسته اطلاعات و عکس های شخصی خود را در معرض دید کسانی قرار می دهند که در فیس بوک با آن ها "دوست" نیستند.

فیس بوک در ماه مه ۲۰۱۰ اعلام کرد که با ایجاد تغییراتی اساسی، کنترل این بخش را برای کاربران آسان تر کرده است.