هشدار نسبت به یک نوع باکتری مقاوم

E.coli bacteria
Image caption ان دی ام-1 در باکتری ای کولای پیدا شد

پزشکانی که بر روی یک نوع باکتری مقاوم در مقابل دارو - حاوی آنزیم "ان دی ام - 1" - تحقیق می کنند می گویند این نوع باکتری که در جنوب آسیا یافت می شود قابلیت آن را دارد که به یک مشکل بهداشت عمومی در سراسر جهان تبدیل شود.

تکامل بسیاری از جانداران می تواند سال ها به طول انجامد اما پروسه تکامل برخی دیگر از جانداران، به ویژه باکتری ها، می تواند تنها چند دقیقه زمان ببرد. باکتری، قابلیت جذب مواد ژنتیکی از طریق محیط را داراست و باکتری ای موفق است که بتواند ژن های سودمند را جذب کند.

به طور کلی این اتفاق می افتد که گونه هایی از باکتری، به ژن هایی مجهز می شوند که آنها را در مقابل بسیاری از انواع آنتی بیوتیک ها مقاوم می کند. محققان باکتری هایی را که موجب عفونت مجاری ادرار، ذات الریه و عفونت زخمی های باز می شوند را مقاوم یافته اند.

در اروپا و آمریکا بیشترین نگرانی در مورد ابرمیکروب هایی ابراز می شود که در برابر آنتی بیوتیک مقاوم اند. این نوع ابرمیکروب ها، معمولا با محیط بیمارستان ارتباط دارند که در آنجا از طریق آلوده کردن بیماران، مقاومت خود را افزایش می دهند. با این حال برخی از این باکتری ها در محیط های خارج از بیمارستان هم یافت می شوند.

محققان می گویند اغلب باکتری هایی که در خارج از بیمارستان ها وجود دارند، ژن های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک را دارا هستند.

به نظر می رسد که ابرمیکروب های جنوب آسیا هم از چنین الگویی تبعیت می کنند.

پروفسور تیموتی والش از دانشگاه کاردیف بریتانیا که این تحقیقات را رهبری کرده است می گوید ایجاد یک سیستم نظارتی جهانی برای پیگیری ابرمیکروب ها لازم است.

او گفت: "ما همه این اطلاعات را در دست داریم، تمام این فن آوری ها را در دست داریم، با این حال تنها نقطه ضعفی که وجود دارد این است که یک شبکه جمع آوری یا سیستم نظارتی جهانی برای جمع آوری و ثبت داده ها نداریم."

وی افزود: "این نوع باکتری مقاوم در برابر آنتی بیوتیک که در آسیای جنوبی یافت می شود، ممکن است از مکان های دیگر آمده باشد. در دنیای امروز مردم کشورهای ثروتمند مانند آمریکا برای دریافت خدمات درمانی به مکان هایی چون هند سفر می کنند. بنابراین جهانی شدن، به ویژه آسان بودن سفر و همچنین افزایش سفرهایی که با اهداف درمانی صورت می گیرند، به این معناست که عفونت ها می توانند به سرعت جهانی شوند."

مطالب مرتبط