هند ادعای دانشمندان بریتانیایی در مورد یک باکتری مقاوم را رد کرد

E.coli bacteria
Image caption ان دی ام-1 در باکتری ای کولای پیدا شد

هند ادعای دانشمندان بریتانیایی دایر بر اینکه یک باکتری جدید و مقاوم در برابر قوی ترین آنتی بیوتیک ها از هند وارد بریتانیا شده را رد کرده است.

وزارت بهداشت بریتانیا گفت که ارتباط دادن این باکتری به هند غیرمنصفانه است و مقام های هندی آن را یک "تبلیغات بدخواهانه" توصیف کردند.

چندین نماینده آن را در پارلمان هند مطرح کردند و آن را یک توطئه خواندند.

دانشمندان می گویند بعضی از بیمارانی که برای معالجاتی مانند جراحی های زیبایی به هند و پاکستان رفتند با باکتری هایی حاوی آنزیم "ان دی ام - 1" بازگشته اند.

کارشناسان بهداشتی می گویند که "ان دی ام - 1" می تواند در داخل باکتری های مختلف مانند "ای.کولای" وجود داشته باشد که این باعث مقاومت آن در برابر آنتی بیوتیک ها می شود.

تاکنون پنجاه مورد ابتلا به این باکتری ها در بریتانیا شناسایی شده است، اما به گزارش نشریه "بیماری های عفونی لنست" دانشمندان می گویند احتمال شیوع جهانی آن وجود دارد.

یک مقام هندی به بی بی سی گفت که ارتباط دادن این نوع باکتری ها به هند "غیرمنصفانه" است و باعث ترس می شود.

وزارت بهداشت هند در بیانیه ای گفت این "پلاسمید"، که به مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها مرتبط است، "در محیط هست و ممکن است در همه جهان در روده انسان ها و حیوانات وجود داشته باشد."

این وزارتخانه این موضوع را که بیمارستان ها در هند برای معالجه از جمله توریسم پزشکی امن نیست را رد کرد.

یک نماینده پارلمان از حزب مخالف بهاراتیا جاناتا نیز گفت: "زمانی که هند درحال ظهور به عنوان یک مقصد توریسم پزشکی است، این نوع اخبار قابل تاسف است و ممکن است اقدام موذیانه شرکت های چند ملیتی باشد."

صنعت توریسم پزشکی هند به سرعت در حال رشد است و ارزش آن میلیون ها دلار رقم زده می شود.

مطالب مرتبط