جمع آوری پانصد میلیون تخم مرغ در آمریکا به دلیل نگرانی از سالمونلا

تخم مرغ
Image caption بیماری سالمونلا در دو مرغداری در آیوا دیده شده است

اداره مواد غدایی و دارویی آمریکا دستور جمع آوری نزدیک به پانصد میلیون تخم مرغ را به دلیل نگرانی از خطر شیوع بیماری سالمونلا صادر کرده است.

صدور این دستور پس از شیوع بیماری سالمونلا در دو مرغداری در ایالت آیوا است.

در اوایل هفته گذشته دستور جمع آوری 380 میلیون تخم مرغ های یک مرغداری داده شده بود و اکنون 170 میلیون تخم مرغ یک مرغداری دیگر جمع آوری خواهد شد.

مسئولان اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا می گویند دستور جمع آوری تخم مرغ هایی که از این دو مرغداری برای فروش عرضه شده به دلیل نگرانی از شیوع بیماری سالمونلا است.

بازرسان این اداره می گویند از ماه مه گذشته موارد ابتلا به بیماری سالمونلا سه برابر شده است.

مرکز کنترل بیماری ها در آمریکا اعلام کرده که در فاصله ماه مه تا ژوئیه گذشته حدود دو هزار مورد بیماری سالمونلا دیده شده است.

نوع باکتری سالمونلا در هر دو مرغداری آلوده، یکسان بوده است.

صاحب یکی از دو مرغداری آلوده می گوید تخم مرغ ها را تحت پنج نام مختلف برای فروش به 14 ایالت آمریکا فرستاده است.

صاحب مرغداری دیگر می گوید تخم مرغ هایش را با چندین نام مختلف به بازار عرضه کرده است.

بیماری سالمونلا می تواند از طریق موش ها، مرغ های آلوده به این بیماری و خوراک طیور آلوده در این دو مرغداری شیوع یافته باشد.

یک پرفسور میکرب شناس می گوید این که شیوع این بیماری از چند منبع باشد مسئله نادری نیست چون مرغداری ها می توانند هم دردسر موش ها را داشته باشند و هم این که غذایی که به مرغ ها می دهند آلوده باشد.

مرکز کنترل بیماری ها در آمریکا هشدار داده که ممکن است تعداد مبتلایان به بیماری سالمونلا افزایش یابد چون شمار مبتلایان به این بیماری از نیمه ماه ژوئیه به بعد، هنوز اعلام نشده است.

سم سالمونلا می تواند برای کسانی که سیستم مصونیت بدنشان مشکل دارد مهلک باشد ولی هنوز مرگ ناشی از این بیماری در آمریکا گزارش نشده است.