چشم انداز تولید گندم مقاوم در آینده نزدیک

گندم
Image caption گندم غذای اصلی یک سوم مردم جهان است

دانشمندان بریتانیایی می گویند موفق به شناسایی نود و پنج در صد، یعنی تقریبا تمام رمز ژنتیکی پیچیده گندم (ژنوم) شده اند.

با این موفقیت، دانشمندان خواهند توانست در تولید گونه ای از گندم که در مقابل آفت های گیاهی و بی آبی مقاوم است تسریع به عمل آورند.

این کشف همچنین به کشاورزان در مقابله با تغییرات اقلیمی کمک کرده و با توجه به افزایش جمعیت جهان، موجب افزایش عرضه گندم خواهد شد که غذای اصلی یک سوم مردم در سراسر دنیاست.

پرفسور نیل هال، از دانشگاه لیورپول که در این تحقیقات شرکت داشته می گوید موفقیت به دست آمده برای مقابله با کاهش مواد غذایی در سراسر جهان بسیار باارزش است.

وی می افزاید که این موفقیت همچنین می تواند موجب کاهش قیمت نان شود.

کارشناسان تخمین می زنند که برای برآورد کردن تقاضای فزاینده جهانی، میزان تولید مواد غذایی در طی چهل سال آینده باید حدود پنجاه درصد افزایش یابد.

به طور معمول تولید نوع تازه ای از یک بذر که در مقابل بی آبی و آفت های گیاهی مقاومت داشته باشد، ده تا پانزده سال طول می کشد ولی روش شناسایی مشخصات ژنتیکی، می تواند مدت تولید یک چنین بذری را بالقوه تا پنجاه درصد کاهش دهد.

به دلیل تغییرات اقلیمی و افزایش جمعیت جهان خطرکمبود گندم در سراسر جهان افزایش یافته است.

در اوایل ماه جاری میلادی به دلیل خشکسالی بی سابقه در روسیه و مشکلات تولید گندم در بسیاری از کشورهای جهان، قیمت گندم به بالاترین حد در دو سال اخیر رسید.

دولت روسیه به دلیل کمبود گندم صدور آن را در سال جاری ممنوع کرد و همین موضوع نیز به افزایش قیمت گندم دامن زد.

دانشمندان در گذشته موفق شده بودند ژنوم برنج و ذرت را شناسایی کرده و از این راه موجب مقاوم شدن این غلات و افزایش تولید آن شوند.

ولی به دلیل پیچیدگی ترکیب گندم، تهیه ژنوم این محصول تا کنون تقریبا غیرممکن به نظر می رسید.

گندم دارای 17 میلیارد جفت پایه از مواد شیمیایی است که دی ان ای آن را می سازند. این عدد پنج برابر ژنوم انسان است.

به همین جهت رمزگشایی ژنتیک گندم یکی از بزرگ ترین پروژه هایی است که تا کنون صورت گرفته است.

دانشمندان می گویند با در اختیار داشتن ژنوم گندم می توان انواع جدید بیشتری گندم تهیه کرد و در آینده به جای هر ده تا دوازده سال، هر چهار تا شش سال یک بار، گونه جدیدی از گندم را کشت کرد.