'تاسیسات هسته‌ای ایران، هدف احتمالی یک کرم اینترنتی'

تصویری از سخت افزارهای کامپیوتر
Image caption تیم کارشناسی بی بی سی گفته بود که حمله این کرم اینترنتی می تواند در آینده نتایج مخربی برای بخش های امنیت اطلاعات ایران داشته باشد

کارشناسان فناوری اطلاعات می گویند که کرم اینترنتی "استاکس نت" که پیش تر آلوده شدن بسیاری از کامپوترهای صنعتی و اقتصادی ایران به آن اعلام شده بود، ممکن است اخلال در تاسیسات هسته ای این کشور را هدف گرفته باشد.

اطلاعات جدید در مورد این نرم افزار مخرب یا بدافزار (malicious software یا malware) نشان می دهد که "استاکس نت" توانایی این را دارد که علاوه بر کامپیوترهای صنعتی ایران، به برنامه های هسته ای این کشور هم نفوذ کند.

بررسی‌های تلویزیون فارسی بی بی سی در تیرماه گذشته نشان داده بود که سیستم های صنعتی ایران به کرم جاسوسی به نام "استاکس نت" آلوده شده اند که احتمالاً اطلاعات صنعتی و محرمانه زیادی را از ایران خارج کرده است.

در آن زمان، تیم کارشناسی بی بی سی اعلام کرده بود که این حمله سایبری می تواند در آینده نتایج مخربی برای بخش های امنیت اطلاعات ایران داشته باشد.

بررسی های جدید نشان می دهد که "استاکس نت" نخستین کرم جاسوسی شناخته شده ای است که می تواند تاسیسات زیربنایی نظیر نیروگاه های برق، سیستم های توزیع آب آشامیدنی و واحدهای بزرگ صنعتی را مورد هدف قرار دهد.

لیام امورچو، از بخش امنیتی شرکت نرم افزاری سیمانتیک در این مورد به بی بی سی گفت: "واقعیت این است که ما بیشترین میزان آلودگی به کرم "استاکس نت" را در ایران مشاهده کرده ایم و بر این اساس احتمال می دهیم که کسی که این بدافزار را طراحی کرده، احتمالا ایران را به عنوان هدف اصلی در نظر داشته است."

برخی از گمانه‌زنی‌ها هدف "استاکس نت" را ایجاد اخلال در کار نیروگاه اتمی بوشهر و تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز در ایران ارزیابی کرده اند، اما آقای امورچو و برخی دیگر کارشناسان امنیت فضای مجازی مانند بروس اشنایر، می گویند که هنوز دلایل کافی برای چنین نتیجه گیری وجود ندارد.

برخلاف دیگر بدافزارهای رایج، "استاکس نت" کامپیوترهایی را هدف می گیرد که بیشتر اوقات از بیم آلودگی به ویروس به شبکه اینترنت وصل نمی شوند.

این کرم جاسوس توانایی انتقال از طریق یو اس پی به کامپیوتر را دارد و بعد از ورود به اولین کامپیوتر می تواند به صورت خزنده از طریق هر شبکه ای از جمله اینترنت به کامپیوترهای دیگر وارد شود.

کرم "استاکس نت" پس از رسیدن به این سیستم‌ها، شروع به جمع آوری اطلاعات محصولات آن کارخانه، روند تولید و حتی اطلاعات ذخیره موجود در سیستم می کند؛ سپس از طریق اتصال به اینترنت اطلاعات را به مقصد نامعلومی ارسال می کند.

موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که خصوصیات این کرم کامپیوتری را بدانیم: مقصد اصلی کرم "استاکس نت" سیستم های کنترل صنعتی است، حتی کارشناسان شرکت زیمنس آلمان دریافتند که این کرم، برنامه سیستم‌های کنترل صنعتی زیمنس به نام اسکادا را هدف قرار داده است.

اسکادا در کارخانه های تولیدی، نیروگاه‌های برق، تصفیه‌خانه‌های آب، صنایع نفت و گاز و برخی از آزمایشگاه های پیشرفته استفاده می شود.

این سیستم ها حتی در برخی از کشتی ها و نیروی دریایی نیز کاربرد دارد.

در ۳۱ تیرماه گذشته، شرکت سیمانتک که یکی از بزرگترین تولیدکننده های ضد ویروس در جهان است، گزارشی منتشر کرد که حکایت از آلودگی کامپیوترهای جهان به کرمی به نام "استاکس نت" داشت.

نکته قابل توجه این گزارش، آماری بود که نشان می داد ۶۰ درصد از آلودگی های این کرم در جهان، از آی پی های کاربران ایرانی ارسال شده است.

در واکنش به این اخبار، ایرنا (خبرگزاری رسمی ایران) نیز روز چهارشنبه ۲۷ مرداد (۱۸ اوت) از تشکیل کمیته بحران برای بررسی این موضوع خبر داد.

پس از شناسایی کرم استاکس نت درجهان و گزارش سیمانتک، خبرگزاری های ایران به طور محدودی به اطلاع رسانی درباره این حمله سایبری پرداختند.

مطالب مرتبط