هشدار درباره احتمال فرار مغزها از بریتانیا

Image caption "نگرانی عمده ما این است که در صورت سخت تر شدن شرایط سرمایه گذاری ملی، بهترین و برجسته ترین محققان، در هر مقطعی از کار خود که باشند، پیشنهاد تحصیل و یا استخدام رقبای ما در جهان را بپذیرند."

روسای شش دانشگاه برجسته بریتانیا هشدار داده اند که کاهش بودجه علمی این کشور، تاثیرات منفی بر پایگاه های تحقیقاتی، دانشگاه ها و اقتصاد بریتانیا می گذارد.

اظهارات آنها در نامه ای مطرح شده است که از جانب کمیسیون علم و فن آوری مجلس اعیان بریتانیا خطاب به دیوید ویلتس، معاون وزیر علوم این کشور نوشته شده است.

آنها گفته اند در صورت کاهش بودجه علمی، محققان برجسته به کشورهایی نقل مکان می کنند که سرمایه بیشتری به پژوهش و توسعه اختصاص داده اند.

لرد کرب، رئیس این کمیسیون تخصصی مجلس اعیان بریتانیا گفت: "در دنیایی که استعدادها بسیار متحرک اند، در صورتی که میان بودجه اختصاص داده شده به این کار در بریتانیا و بودجه کشورهای رقیب ما شکافی وجود داشته باشد، توانایی بریتانیا برای استخدام و نگه داری برترین مغزها در خطر می افتد؛ چه این طرح اعمال شده باشد و چه در دست بررسی باشد."

او همچنین افزود این موضوع می تواند "حفظ کیفیت بالای استاندارد پژوهش بریتانیا را به خطر بیاندازد که بریتانیا به آن شهرت دارد و منجر به کسب سودهای تجاری مهمی برای این کشور شده است."

به درخواست آقای ویلتس جلسه ای برگزار شد تا این استادان بتوانند شواهد خود را مبنی بر ادعای کاسته شدن از جذابیت بریتانیا جهت انجام تحقیقات علمی ارائه کنند.

پروفسور اندرو همیلتون، معاون رئیس دانشگاه اکسفورد گفت: "نگرانی عمده ما این است که در صورت سخت تر شدن شرایط سرمایه گذاری ملی، بهترین و برجسته ترین محققان، در هر مقطعی از کار خود که باشند، پیشنهاد تحصیل و یا استخدام رقبای ما در جهان را بپذیرند."

او در مورد رتبه بندی بالای دانشگاه های بریتانیا در سطح جهان گفت: "این شهرت به سختی به دست آمده است اما در صورت کاهش بودجه به سادگی از بین خواهد رفت."

سر کیث اونیونز، از روسای دانشگاه امپریال کالج لندن، گفت هنوز برای بررسی تاثیرات کاهش بودجه زود است. او اشاره کرد تعداد استادان دانشگاه امپریال کالج لندن که در طی ۵ سال گذشته به کشورهای دیگر رفته اند، از ۸ % به ۲۴% افزایش یافته است.

او افزود تعداد محققان همین دانشگاه که در مدت زمان مشابه از بریتانیا نقل مکان کرده اند از ۱۵.۱% به ۲۲.۸% افزایش یافته است.

یک سخنگوی معاونت تجارت، خلاقیت و مهارت در وزارت علوم بریتانیا گفت: "پژوهش، فن آوری و خلاقیت نقش اساسی در موازنه اقتصاد دارند و ما می خواهیم که در دوران سخت اقتصادی، علم در موضع قوی ظاهر شود و باثبات و موثر باشد. به همین دلیل است که ما ناگزیریم که یک تصمیم اقتصادی در مورد بودجه علم اتخاذ کنیم."

نگارش این نامه به دنبال اظهارات اخیر وینس کیبل، وزیر بازرگانی بریتانیا، انجام شد که گفته بود جامعه علمی بریتانیا می تواند "کار بیشتری با هزینه کمتر" انجام دهد و "نزدیک به ۴۵% بودجه هایی که به پژوهش اختصاص داده می شود در پژوهش هایی هزینه می شود که استاندارد بالایی ندارد."

این اظهارات از جانب برخی به عنوان توجیه ای برای کاهش بودجه علمی تعبیر شد.

رقم نهایی بودجه پژوهش در دولت کنونی قرار است به زودی اعلام شود. اما در راستای سخنان آقاق کیبل که گفت نمی توان برای بودجه علمی استثنا قائل شد، بسیاری نگرانند که احتمال دارد تا سقف ۲۵% از این بودجه کاسته شود.

مطالب مرتبط