مقام های ایرانی: سیستم های اصلی نیروگاه بوشهر آلوده نشده است

نیروگاه اتمی بوشهر
Image caption چند روز پیش کراشناسان گفتند که ممکن است استاکس نت به سیستمهای نیروگاه اتمی بوشهر حمله کرده باشد

مقام های ایرانی می گویند کرم اینترنتی موسوم به استاکس نت، آسیبی به سیستم های کامپیوتری اصلی نیروگاه بوشهر وارد نکرده است.

محمود جعفری، مجری طرح نیروگاه اتمی بوشهر، روز یکشنبه ۴ مهر ۱۳۸۹ (۲۶ سپتامبر ۲۰۱۰) به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت کرم اینترنتی استاکس نت فقط چند رایانه شخصی کارکنان نیروگاه اتمی بوشهر را آلوده کرده است.

اصغر زارعان، معاون ایمنی، حفاظت و امنیت سازمان انرژی اتمی، نیز روز یکشنبه به خبرگزاری ایرنا گفت: "تاکنون در بررسی های به عمل آمده در حوزه هسته ای هیچ موردی از نفوذ ویروس استاکس نت مشاهده نشده است."

چند روز پیش کارشناسان فناوری اطلاعات گفته بودند ممکن است کرم اینترنتی استاکس نت، که پیش تر آلوده شدن بسیاری از کامپیوترهای صنعتی و اقتصادی ایران به آن اعلام شده بود، اخلال در تاسیسات هسته ای این کشور به ویژه نیروگاه اتمی بوشهر را هدف گرفته باشد.

بعضی از کارشناسان می گویند پیچیدگی این کرم اینترنتی نشان دهنده آن است که تنها یک دولت می تواند آن را ساخته باشد.

این اولین بار است که استاکس نت، که به سیستم هایی که شرکت آلمانی زیمنس تولید کرده حمله می کند، توانسته سیستم های کامپیوتری مرتبط با برنامه هسته ای ایران را آلوده کند.

'جنگ الکترونیکی'

بررسی‌های تلویزیون فارسی بی بی سی در تیرماه گذشته نشان داده بود که سیستم های صنعتی ایران به کرم جاسوسی به نام "استاکس نت" آلوده شده اند که احتمالاً اطلاعات صنعتی و محرمانه زیادی را از ایران خارج کرده است.

در آن زمان، تیم کارشناسی بی بی سی اعلام کرده بود که این حمله سایبری می تواند در آینده نتایج مخربی برای بخش های امنیت اطلاعات ایران داشته باشد.

بررسی های جدید نشان می دهد که "استاکس نت" نخستین کرم جاسوسی شناخته شده ای است که می تواند تاسیسات زیربنایی نظیر نیروگاه های برق، سیستم های توزیع آب آشامیدنی و واحدهای بزرگ صنعتی را مورد هدف قرار دهد.

لیام امورچو، از بخش امنیتی شرکت نرم افزاری سیمانتیک در این مورد به بی بی سی گفت: "واقعیت این است که ما بیشترین میزان آلودگی به کرم "استاکس نت" را در ایران مشاهده کرده ایم و بر این اساس احتمال می دهیم که کسی که این بدافزار را طراحی کرده، احتمالا ایران را به عنوان هدف اصلی در نظر داشته است."

مطالب مرتبط