به روز شده:  14:24 گرينويچ - دوشنبه 27 سپتامبر 2010 - 05 مهر 1389

فن آوری اطلاعات

نگرانی از آلودگی کامپیوتر های خانگی ایران به استاکس نت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یک مقام وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران نسبت به خطر ویروس استاکس نت برای کامپیوتر های خانگی در ایران هشدار داد و از انتشار نسخه های جدیدتری از این ویروس خبر داد.

حمید علیپور، از معاونان شرکت فناوری اطلاعات روز دوشنبه ۵ مهر ماه (۲۷ سپتامبر) به خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا گفت که تک تک کامپیوتر های خانگی می تواند مورد حمله این ویروس قرار گیرد، حتی کامپیوتر هایی که به اینترنت وصل نباشد.

شرکت فناوری اطلاعات از شرکت های زیر مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری است و به گفته آقای علیپور، کارشناسان این شرکت پاکسازی دستگاه ها و مراکز حساس ایران را آغاز کرده اند و راهنمای امنیتی و ابزار رفع ویروس استاکس نت و نحوه پاکسازی آن بر روی سایت مرکز ماهر( مرکز امداد و هماهنگی اینترنتی) که وابسته به شرکت فناوری اطلاعات است، قرار دارد.

آقای علیپور این ویروس را بسیار خطرناک توصیف کرد و گفت: "وقتی ظرفیت ویروس را نگاه می کنیم، می بینیم که توسط یک گروه هکر معمولی نوشته نشده است و یک سری سازمان و کشور طراحی و نوشتن این ویروس را سازماندهی می کنند."

تلویزیون فارسی بی بی سی در تیرماه گذشته گزارش داده بود که سیستم های صنعتی ایران به کرم جاسوسی (ویروس کامپیوتری) به نام "استاکس نت" آلوده شده اند که احتمالاً اطلاعات صنعتی و محرمانه زیادی را از ایران خارج کرده است و به محل نامعلومی فرستاده است.

آقای علیپور با اشاره به اینکه از زمانی که شروع به پاکسازی سیستم ها کرده اند سه نسخه جدید از این ویروس منتشر شده است، گفت: "نسخه های جدیدتری از این ویروس در حال انتشار است."

آقای علیپور این ویروس را خطرناک توصیف کرد و با اشاره به اینکه بخش خصوصی هنوز "توجیه نشده است" که برای مقابله با این ویروس باید سرمایه گذاری کند، گفت: "با اپراتورهای اینترنتی، (شرکت های اینترنتی) تماس گرفته ایم تا در این زمینه اقدام کنند، اما استقبال بخش خصوصی برای مقابله با این ویروس کم است."

چند روز پیش کارشناسان فناوری اطلاعات گفته بودند ممکن است هدف کرم اینترنتی استاکس نت، که پیش تر آلوده شدن بسیاری از کامپیوترهای صنعتی و اقتصادی ایران به آن تایید شده بود، اخلال در سیستم کامپیوتری تاسیسات هسته ای این کشور به ویژه نیروگاه اتمی بوشهر باشد.

اما مقامات نیروگاه بوشهر این خبر را رد کردند.

"استاکس نت" نخستین کرم جاسوسی شناخته شده ای است که می تواند تاسیسات زیربنایی نظیر نیروگاه های برق، سیستم های توزیع آب آشامیدنی و واحدهای بزرگ صنعتی را مورد هدف قرار دهد.

کامپیوتر

پیشتر تیم کارشناسی بی بی سی گفته بود که حمله این کرم اینترنتی می تواند نتایج مخربی برای امنیت اطلاعات ایران داشته باشد

کشف استاکس نت

در ۳۱ تیرماه گذشته، شرکت سیمانتک که یکی از بزرگترین تولیدکننده های ضد ویروس در جهان است، گزارشی منتشر کرد که حکایت از آلودگی کامپیوترهای جهان به کرمی به نام "استاکس نت" داشت.

لیام امورچو، از بخش امنیتی این شرکت در مورد این کرم اینترنتی به بی بی سی گفته بود: "واقعیت این است که ما بیشترین میزان آلودگی به کرم استاکس نت را در ایران مشاهده کرده ایم و بر این اساس احتمال می دهیم که کسی که این بدافزار را طراحی کرده، احتمالا ایران را به عنوان هدف اصلی در نظر داشته است."

آمار این شرکت نشان می داد که ۶۰ درصد از آلودگی های این کرم در جهان، از آی پی های کاربران ایرانی ارسال شده است.

پس از شناسایی کرم استاکس نت درجهان و گزارش سیمانتک، خبرگزاری های ایران به طور محدودی به اطلاع رسانی درباره این حمله سایبری پرداختند.

آقای علیپور گفت که شرکت فناوری اطلاعات، نخستین شرکتی بوده است که ۲۷ تیر ماه گذشته نخستین خبر درباره ویروس استاکس نت را منتشر کرده است و این ویروس از یک سال پیش فعال بوده است.

برخلاف دیگر بدافزارهای رایج، "استاکس نت" کامپیوترهایی را هدف می گیرد که بیشتر اوقات از بیم آلودگی به ویروس به شبکه اینترنت وصل نمی شوند.

این کرم جاسوس توانایی انتقال از طریق یو اس پی به کامپیوتر را دارد و بعد از ورود به اولین کامپیوتر می تواند به صورت خزنده از طریق هر شبکه ای از جمله اینترنت به کامپیوترهای دیگر وارد شود.

کرم "استاکس نت" پس از رسیدن به این سیستم‌ها، شروع به جمع آوری اطلاعات، روند تولید و حتی اطلاعات ذخیره موجود در سیستم می کند؛ سپس از طریق اتصال به اینترنت اطلاعات را به مقصد نامعلومی ارسال می کند.

مقصد اصلی کرم "استاکس نت" سیستم های کنترل صنعتی است و حتی کارشناسان شرکت زیمنس آلمان دریافتند که این کرم، برنامه سیستم‌های کنترل صنعتی زیمنس به نام اسکادا را هدف قرار داده است.

اسکادا در کارخانه های تولیدی، نیروگاه‌های برق، تصفیه‌خانه‌های آب، صنایع نفت و گاز و برخی از آزمایشگاه های پیشرفته استفاده می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.