دانشمند بریتانیایی جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۱۰ را برد

تصویری از یک نوزاد
Image caption تاکنون بیش از چهار میلیون کودک بر اثر لقاح مصنوعی به دنیا آمده اند

رابرت ادوارد، دانشمند بریتانیایی، به خاطر تلاش‌هایش در جهت درمان نازایی، موفق به دریافت جایزه نوبل سال ۲۰۱۰ شد.

آقای ادوراد، ۸۵ ساله، که از او به عنوان پدر لقاح مصنوعی نیز یاد می شود، نخستین تلاش های خود برای درمان نازایی را در دهه ۵۰ میلادی آغاز کرد و با تولد نخستین نوزاد حاصل از لقاح مصنوعی در اواخر دهه ۷۰، رویای او برای درمان نازایی به واقعیت نزدیک شد.

پس از این موفقیت، تاکنون بیش از چهار میلیون کودک بر اثر لقاح مصنوعی به دنیا آمده اند و دانشمندان امیدوارند که در سالهای نردیک نازایی را به طور کامل درمان کنند.

حدود ۱۰ درصد از زنان جهان با مشکل نازایی مواجهند و سالانه میلیاردها دلار برای درمان خود هزینه می کنند.

کمیته اهدا جایزه نوبل پزشکی، در حالی جایزه امسال را به دکتر ادوارد اختصاص داد که او بر اثر کهولت سن و بیماری قادر نبود که در مراسم دریافت جایزه خود، سخنرانی کند.

لوئیز براون، که اکنون ۳۲ سال دارد و نخستین کسی است که بر اثر لقاح مصنوعی به دنیا آمد، در رابطه با اختصاص جایزه نوبل به دکتر ادوارد می گوید: "من و مادرم بسیار خوشحالیم که این جایزه به یکی از پیشگامان درمان نازایی و لقاح مصنوعی اهدا می شود. کسی که شایسته دریافت این جایزه است."

در روش لقاح مصنوعی، یک تخمک از رحم زن برداشته می شود و در آزمایشگاه با اسپرم مرد مخلوط می شود تا عمل لقاح صورت گیرد و سپس تخمک بارور به بدن زن بازگردانده می شود.

مطالب مرتبط